Petrol
115.14
0.79%
Euro
16.67
2.67%
Dolar
15.86
2.07%
Altın
936.66
1.95%
Borsa
2402
0.45%
Bitcoin
490.853
3.88%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  Burcu Esmersoy'dan ALS kampanyasına buzlu destek

  Burcu Esmersoy'dan ALS kampanyasına buzlu destek

  Burcu Esmersoy ALS hastalığı ile savaşmak amacıyla başlatılan buzlu su kampanyasına(#ALSIceBucketChallenge)destek oldu.
  • 19.08.2014 - 21:13

  Amyotrofik lateral skleroz hastalığıyla savaşmak amacıyla başlatılan bir kampanya kapsamında yapılan buzlu su videoları Türkiye'ye de sıçradı.

  Dünya çapında Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi isimlerin de destek verdiği kampanyaya Türkiye'den de ünlü isimler katılıyor. Kampanya için video çeken son isim de Burcu Esmersoy oldu.

  Burcu Esmersoy dan ALS kampanyasına buzlu destek #1

  HÜLYA AVŞAR'A MEYDAN OKUDU

  Esmersoy, çektiği videoda başından aşağı bir kova buzlu suyu boşalttı ve Hülya Avşar, Hadise, Serenay Sarıkaya'ya meydan okudu. Kampanya kurallarına göre bu üç ismin ya bin TL bağış yapması ya da başlarından aşağı buzlu su dökmeleri gerekiyor.

  ALS NEDİR

  Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

  Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

  Kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma "bulber" alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı (insidansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.

  ALS hastalarının ortalama üç ila beş yıl yaşayabildikleri belirlenmişse de, daha uzun süre yaşayan kişiler de vardır.

  ALS hastalığına yakalanmış birçok ünlü kişi bulunmaktadır. Amerikan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig, İngiliz aktör David Niven, Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menejerleri Don Revie ve Dieter Dengler, metal müzik gitaristi Jason Becker, Amerikan caz müzik bas çısı Charles Mingus, matematikçi Fokko du Cloux, İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Çinli lider Mao Zedong, Galatasaray ve Fenerbahçe'de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı Amerikan politikacı Jacob Javits bu hastalığa yakalanmış ünlü kişilerden bazılarıdır.

  Burcu Esmersoy - ALS Buz Kovası Meydan Okuma İZLE 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir