Orhan Gencebay'a hakaret eden kişiyi darbeden Cengiz Kurtoğlu'nun cezası beli oldu
ensonhaber.com

Katıldığı bir partisinde tanıştığı Mustafa Can'ı Orhan Gencebay'a hakaret içerikli eleştirilerde bulunduğu iddiasıyla darp ve hakaret ettiği öne sürülen şarkıcı Cengiz Kurtoğlu’nun yargılandığı dava bugün görüldü.

İstanbul 55.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tarafların avukatları hazır bulundu.

Duruşmada sanık Kurtoğlu’nun avukatı Burcu Gündüz Battal, önceki savunmalarını tekrarladıklarını söyleyerek, ‘’Söz konusu olay, tarafların karşılıklı atışmaları sonucunda müvekkilin tahrik edilmesi sonucu yaşanan tartışmadır. Müvekkilin beraatini talep ederiz.’’ dedi.

Müşteki Mustafa Can’ın avukatı İsmail Uğurlu ise şikayetlerinin devam ettiğini söyleyerek sanık Kurtoğlu’nun cezalandırılmasını talep etti.

Adli para cezası

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Kurtoğlu’nu ‘basit yaralama’ suçundan bin 500 lira adli para cezasına, ‘hakaret’ suçundan ise bin 160 lira adli para cezasına çarptırdı. Toplamda 2 bin 660 lira adli para cezasıyla cezalandırılan Kurtoğlu hakkında verilen 2 suçtan da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Olayın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, müşteki Mustafa Can ile şüpheli Cengiz Kurtoğlu’nun ortak arkadaşlarının doğum günü partisine katıldıkları, aynı masada oturup tanıştıkları, sohbet sırasında müşteki Can’ın Orhan Gencebay hakkında söylediği sözler üzerine Kurtoğlu’nun tepki gösterdiği aktarıldı.

Taraflar arasında sözlü tartışmanın başladığı belirtilen iddianamede, tartışma sırasında şüpheli Kurtoğlu’nun müştekiye küfürle karışık hakaret ettiği, daha sonra yüzüne yumruk attığı belirtildi. Şüpheli Kurtoğlu’nun ifadesine de yer verilen iddianamede, müştekinin sevilen ve saygı duyulan sanatçılar hakkında hakaret içerikli eleştirilerde bulunduğunu, bu yüzden uygun dille müştekiyi uyardığını, hakaretlerine devam etmesi üzerine ağız kısmından eliyle tuttuğunu ve bu aşamada belki tırnağının müştekinin yüzünü çizmiş olabileceğini söylediği kaydedildi.

Hazırlanan iddianamede şüpheli Cengiz Kurtoğlu’nun ‘basit yaralama’ suçundan 4 aydan 1 yıla, ‘hakaret’ suçundan ise 3 aydan 2 yıla kadar olmak üzere toplamda 7 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.