Euro
11.1759
0.87%
Dolar
9.6075
1.13%
Altın
555.35
1.86%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.519
-1.61%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Oyuncu Uğur Arda Aydın'a cinsel taciz suçundan hapis cezası

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda meslektaşları Mana Alkoy ve Nazife Aksoy'u taciz ettiği iddiasıyla yargılanan Uğur Arda Aydın, cinsel saldırı suçundan 2.5 yıl hapis cezası aldı.
  • AA
  • 22.09.2021 - 03:30
  • Güncelleme : 22.09.2021 - 08:51
  Oyuncu Uğur Arda Aydın'a cinsel taciz suçundan hapis cezası

  İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Uğur Arda Aydın ile müştekiler Mana Alkoy ve Nazife Aksoy katıldı. Tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

  MANA ALKOY: "İŞİMİ KAYBETME KORKUSUYLA ŞİKAYET ETMEDİM"

  Esas hakkında beyanda bulunan müşteki Mana Alkoy, halen şehir tiyatrolarında çalıştığını belirterek, "Büyük bir baskı altında bulunuyorum. Uzun süre işimi kaybetme korkusuyla şikayette bulunmadım. Ayrıca babamı kanserden kaybettim. Şikayetim nedeniyle açılan davanın zaman aşımından düşürülmesini istemiyorum." diye konuştu.

  Oyuncu Uğur Arda Aydın'a cinsel taciz suçundan hapis cezası-Video

  NAZİFE AKSOY: "AİLEMİZ VAR, NE YAŞADĞIMI BİLİYORUM"

  Müşteki Nazife Aksoy, birçok sıkıntısına rağmen duruşmalara katıldığını dile getirerek, "Hiçbir kadın bu sıkıntıları göze alarak böyle ağır bir şey için buraya gelmek istemez. Bizim de ailemiz var. Ne yaşadığımı ben biliyorum ve bu hiç kolay değil. Bana bunu yaşatan da ne yaşattığını çok iyi biliyor. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

  Oyuncu Uğur Arda Aydın a cinsel taciz suçundan hapis cezası #1

  SANIK UĞUR ARDA AYDIN: "İŞİNİ KAYBEDECEĞİ ENDİŞESİYLE SUÇLAMADA BULUNDU"

  Sanık Uğur Arda Aydın ise hakkındaki suçlama nedeniyle mahkeme huzurunda savunma yapmaktan utandığını söyleyerek, "Müşteki Alkoy, bu olaydan sonra ailemle aynı birimde çalışmış, onlarla görüşmeye devam etmiştir. Bu hareketini nasıl açıklıyor? Madem iddia ettiği şekilde bir olay olmuş, bununla ilgili pek çok yetkili birim varken neden bunların hiçbirine bildirimde bulunmamış? Bunun temel sebebi şudur: 2019 yılında genel sanat yönetmeni olarak benim adım geçti. Sanat yönetmeni olsaydım müşteki Alkoy işini kaybedeceğini düşündü. Bu yüzden böyle bir suçlamada bulundu." dedi.

  Oyuncu Uğur Arda Aydın a cinsel taciz suçundan hapis cezası #2

  "HİÇ KİMSEYE İSTEĞİ DIŞINDA DOKUNMADIM"

  Müşteki Aksoy ile şikayetçi olduğu olaydan sonra pek çok oyunda birlikte oynadıklarını savunan Aydın, "Aksoy, oyuna gelmediği için tutulan raporları etkisiz hale getirmek amacıyla hakkımda bu şikayeti yapmıştı. Bir oyuna gelmemenin kurumdaki yaptırımı tiyatrodan atılmaktır. 20 yıldır tiyatrodayım, sayısız oyunda oynadım, yönetmenlik yaptım. Şimdiye kadar hiç kimseye isteği dışında dokunmuşluğum yok. Beraatimi istiyorum." şeklinde konuştu.

  Oyuncu Uğur Arda Aydın a cinsel taciz suçundan hapis cezası #3

  2 YIL 6 AY HAPİS CEZASI ALDI

  Davayı karara bağlayan mahkeme, Aydın'ı müşteki Nazife Aksoy'a karşı "cinsel saldırı" suçundan önce 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın yargılama süresindeki davranışları ve fail üzerindeki etkilerini dikkate alarak cezayı 2 yıl 6 aya indirdi.

  Mahkeme, Mana Alkoy'un şikayetinin süresinden sonra yapılmış olması nedeniyle sanığın bu müştekiye yönelik "cinsel saldırı" davasının düşürülmesine hükmetti.

  Oyuncu Uğur Arda Aydın a cinsel taciz suçundan hapis cezası #4

  MÜŞTEKİLER KARAR SONRASI BÜYÜK SEVİNÇ YAŞADI

  Karar sonrası duruşma salonundan hızla çıkan sanık Aydın, kendisini görüntüleyen bir kadın gazeteciye tekme ve omuz atarak adliyeden ayrıldı.

  Müşteki kadınlar ise karar sonrası çığlık atarak sevinç gözyaşları döktü. Müştekiler birbirlerine sarılırken Nazife Aksoy, duruşma salonu dışında kendisini destek için bekleyen eşi oyuncu Bekir Aksoy'a sarılıp ağladı.

  Duruşma sonrası kendilerine destek vermek için gelen kadınlar ve avukatlarıyla adliye önünde açıklama yapan Alkoy ve Aksoy, mutlu olduklarını dile getirdi.

  Oyuncu Uğur Arda Aydın a cinsel taciz suçundan hapis cezası #5

  Konuşurken sesi titreyen Mana Alkoy, kendisinin 2012'de sanık tarafından tacize uğradığını belirterek, 2019'da da Nazife Aksoy'un olayını öğrenince, yalnız olmadığını gördüğünü, sanığın fütursuzca, korkusuzca iş yerinde taciz eylemlerine devam ettiğini anladığını söyledi.

  Başka kadınların da tacize uğramaması için Nazife Aksoy'dan güç alarak şikayetçi olmaya karar verdiğini dile getiren Alkoy, "Çünkü artık biliyordum ki şikayetçi olmazsak sanık Uğur Arda Aydın 'Nasılsa bana hiçbir şey olmuyor' diyerek tacizlerine devam edecekti. Bundan sonraki süreçte 107 yıllık saygın bir tiyatro kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının, kurumun adını lekeleyen bu kişi hakkında gerekli adımları atacağına inancım tamdır." ifadelerini kullandı.

  Oyuncu Uğur Arda Aydın a cinsel taciz suçundan hapis cezası #6

  "İBB BAŞKANI VE TİYATRO, İNFİALE SESSİZ KALDI"

  Oyunculuk mesleğinden 2 senedir uzak olduğunu söyleyen Nazife Aksoy, çalıştığı kurumun sanığa sahip çıktığını, kendileri kabus görürken sanığın tek kişilik bir oyunla İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir tiyatroları tarafından ödüllendirilmesini "çok kişilik bir tiyatro ayıbı" olarak değerlendirdi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı, yöneticileri ve İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeninin kendi bünyelerinde yaşanan yüz kızartıcı bir eylem ve davanın uyandırdığı infiale karşı sessiz kaldıklarını belirten Aksoy, kendilerine destek beklemediklerini söyledi.

  Aksoy, başka çalışanların da mağdur olmaması için olayı duyurduklarını dile getirdi.

  Oyuncu Uğur Arda Aydın a cinsel taciz suçundan hapis cezası #7

  "BU İKİ ŞEREFLİ KADININ HER ZAMAN YANINDAYIM"

  Nazife Aksoy'un oyuncu eşi Bekir Aksoy da, "Ben bu iki şerefli kadının yanındayım, her zaman da olacağım. İnşallah çoğalacaklar ve inşallah bu ayrık otları aramızdan ayrılacaklar." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir