taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9336
6.5445
1490.13
94594.37
284.929
49154.2

Mars aracı InSight, ısı kalkanını başarıyla yerleştirdi

NASA’nın Mars'a gönderdiği InSight aracı, ısı kalkanını sismometresinin üzerine yerleştirmeyi başardı.

Haber Merkezi | 11.02.2019 - 09:14..
Whatsapp ile paylaş

NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight uzay aracı, geçtiğimiz yılın sonunda Mars'taki sismik faaliyetleri tespit etmek için başarılı bir şekilde sismometresini yüzeye indirmişti. O zamandan beri, sismometrenin dış etkenler tarafından etkilenmemesi ve sensörlerin doğru çalışabilmesi için birçok ayarlama yapıldı.

mars

SİSMOMETREYE ISI KALKANI YERLEŞTİRDİ

Şimdi ise InSight Mars aracı, Mars'ın yer altından veri toplamaya başlamak için bir sonraki adımı, başarılı bir şekilde tamamladı. Araç, Mars'ın sert hava koşullarından korunmak için sismometrenin üzerine bir ısı kalkanı yerleştirdi. Kubbe şeklinde tasarlanan bu kalkan, sert rüzgarlar altına girse bile uçup gitmeyecek şekilde tasarlandı. Bu ısı kalkanı, sismometreyi rüzgarlardan koruduğu gibi, verilerdeki gürültüyü de en aza indiriyor.

insight

Sismometrenin üzerine yerleştirilen bu ısı kalkanı, sismometrenin gündüz çok fazla ısınmasını veya geceleri çok fazla soğumasını önleyerek, sıcaklığı mümkün olduğu kadar sabit tutacak. Aracın bir sonraki adımı ise ısı probu ve fiziksel özellikler içeren paket programını, yüzeye yerleştirmek olacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir