Euro
10.1204
0.03%
Dolar
8.6277
0.01%
Altın
492.13
0.11%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
352.398
-7.54%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C
  Baransu'nun tutuklanmasına Ahmet Altan'dan tepki

  Baransu'nun tutuklanmasına Ahmet Altan'dan tepki

  Taraf'ın 5 yıl genel yayın yönetmenliğini yapan Ahmet Altan, gazeteyi yönettiği dönemde yapılan Balyoz haberleriyle ilgili Baransu'nun tutuklanmasına sert çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 03.03.2015 - 10:07

  Baransu nun tutuklanmasına Ahmet Altan dan tepki #1

  Taraf yazarı Mehmet Baransu, Ahmet Altan'ın genel yayın yönetmeni olduğu dönemde Balyoz planı davasında yargılanan bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi.

  AHMET ALTAN'DAN TEPKİ

  Bunun üzerine o dönem genel yayın yönetmeni olan Ahmet Altan tepki gösterdi. Altan, Cumhuriyet gazetesine gönderdiği yazıda iktidarı hırsızlık yapmakla ve "hırsızlıklarını kapatmak için daha büyük bir suç işlemekle" suçladı. İşte Ahmet Altan'ın yazısındaki o bölümler:

  "ÇOLUK ÇOCUĞU BİR KENARA BIRAKIN"

  Ben Taraf gazetesinin kurucularından biriyim, o gazeteyi beş yıl yönettim, Balyoz darbe planlarının basılmasına ben karar verdim. O planları bin defa önüme getirseler bin defa da basarım. Onun için çeşitli insanların isimlerini ortada dolaştırarak, Baransu’yu tutuklayarak meselenin etrafında dolaşmaktan vazgeçin. Yasemin Çongar’ı, Baransu’yu, şimdi itirafçı olmuş çoluk çocuğu bir kenara bırakın.

  NE KONUŞACAKSANIZ BENİMLE KONUŞUN

  Balyoz, bir darbe planıydı. O planları ben yayınladım. Ben buradayım. Ne konuşacaksanız benimle konuşun.

  YILDIRAY OĞUR'A DA ÇAKTI

  Ahmet Altan Baransu'nun tutuklanmasına tepki gösterdiği yazısında, bir dönem Taraf gazetesinde çalışan Yıldıray Oğur'a da ağır sözlerle yüklendi. Altan, Yıldıray oğur için "Alçak olduğunu söyleyemediği için ahmaklığı kabul etmiş zavallı çocuk" gibi ifadeler kullandı. İşte o satırlar:

  O itirafçılar kendilerinin “kullanışlı aptal” olduklarını söyledikten sonra bizim de “kullanışlı aptal” olduğumuzu söylüyorlarmış. O zavallı çocuklar, birkaç kuruş için bir hırsız çetesinin oda hizmetçiliğine soyundukları için hayat onlara alçaklıkla aptallıktan başka seçenek bırakmadı. Daha yaşları kırka varmadan, alçaklıklarını itiraf etmemek için aptal olduklarını söylemek zorunda kaldılar. Aptal olduklarını kabul etmezlerse, alçak olduklarını söylemek zorunda kalacaklar çünkü. Zavallı çocuklar. Onlarla uğraşmayın, onlar zaten sizin adamınız olmuş.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir