Dolar
7.8307
0.3858%
Euro
9.1668
0.6887%
Altın
1886.63
0.2817%
Borsa
1128.54
0.6573%
G. Altın
474.353
0.4442%
Bitcoin
84293.13
-0.5884%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Netflix'ten Suudi Arabistan'da Cemal Kaşıkçı sansürü

  Netflix, Suudi Arabistan Veliahtı bin Selman'ın, Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle eleştirildiği bir programı ülkede yayından kaldırınca pedofili ve eşcinsellik içeren videolara izin verildi.
  • AA
  • 16.09.2020 - 00:05
  Netflix'ten Suudi Arabistan'da Cemal Kaşıkçı sansürü

  Türk kökenli Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi.

  Suudi Arabistan'dan kaçarak, yönetimi eleştirdiği için hedef olan Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde emri verdiği iddia edilen Suudi Arabistan Veliahtı Muhammed bin Selman'ın da konu edildiği Netflix belgeseli, ülkede yayından kaldırıldı. Karşılığında da Netflix'in en çok eleştirildiği "pedofili" ve "eşcinsellik" temalarıyla dolu yayınlara Suudi Arabistan'da izin çıktı.

  Netflix ten Suudi Arabistan da Cemal Kaşıkçı sansürü #1

  NETFLİX CEO'SUNDAN İTİRAFLAR

  Netflix'in CEO'su Reed Hastings, CNN televizyonuna verdiği bir röportajda, Ocak 2019'da Hasan Minhaj'ın sunduğu "Patriot Act" isimli programın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bölümünün Suudi Arabistan'da yayından kaldırılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Yeni yayınladığı kitabında ifade özgürlüğünden bahsederken, Suudi Arabistan'ın isteği üzerine bir programın yayından kaldırılmasının bir hata olup olmadığının sorulması üzerine Hastings, "Bu zor bir karardı." değerlendirmesinde bulundu.

  Netflix ten Suudi Arabistan da Cemal Kaşıkçı sansürü #2

  Patriot Act'in ilgili bölümünü yayından kaldırmanın karşılığında, "Queer Eye," "Sex Education" ve "Orange is the New Black" gibi programları Suudi Arabistan'da yayınlama şansları olduğunu belirten Hastings, "Bu tedirgin edici bir tavizdi, bunu onaylamamız kolay olmadı ama bu adımın iyi olduğunu düşünüyoruz." sözleriyle kararını savundu.

  Hastings'in açıklamalarının ardından, sosyal medya kullanıcıları söz konusu programlarda pedofili ve eşcinsellik gibi ögelerin bulunduğunu ancak Suudi Arabistan'ın siyasi çıkarları için bu programlara müsaade ettiğini belirterek, Netflix'in kararına tepki gösterdi.

  Netflix ten Suudi Arabistan da Cemal Kaşıkçı sansürü #3

  SUUDİLER İSTEDİ, NETFLIX KALDIRDI

  Minhaj, Netflix'teki "Patriot Act" adlı programının 2019 Ocak ayında yayımlanan bir bölümünde, Suudi Arabistan'ı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen'deki iç savaş nedeniyle eleştiren ifadeler kullanmış, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın reformcu olduğu iddialarına karşılık da "Onun modernleştirdiği tek şey Suudi diktatörlüğü." yorumunu yapmıştı.

  Suudi yönetiminin Kaşıkçı cinayeti konusunda birbiriyle çelişen açıklamalar yapması noktasında da Minhaj, şu eleştirilerde bulunmuştu:

  "Suudi Arabistan, onun (Kaşıkçı'nın) ortadan kaybolmasını açıklamak için mücadele verdi. Önce konsolosluktan güvenli bir şekilde ayrıldığını söylediler ardından Kaşıkçı'nın hayatta olduğunu kanıtlamak için dublör kullandılar. Bir noktada, onun Jackie Chan tarzı bir arbedede öldüğünü söylediler. O kadar çok açıklama yaptılar ki bir tek Kaşıkçı'nın kendi başına kaya tırmanışı yaptığı esnada ölmediğini söylemedikleri kaldı."

  Netflix ten Suudi Arabistan da Cemal Kaşıkçı sansürü #4

  NETFLIX: "SANATSAL ÖZGÜRLÜĞÜ SAVUNUYORUZ"

  Programın yayınlanmasının ardından Suudi Arabistan programın söz konusu bölümünün ülkede yayından kaldırılmasını istemiş, Netflix de bu talebi kabul etmişti.

  Netflix'in, "Tüm dünyada sanatsal özgürlüğü destekliyoruz. Geçerli bir hukuki talep üzerine bu bölümü sadece Suudi Arabistan'da yayından kaldırdık." açıklaması her kesimden eleştiri çekmişti.

  Netflix ten Suudi Arabistan da Cemal Kaşıkçı sansürü #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir