Euro
15.2480
0.04%
Dolar
13.4771
0.00%
Altın
800.8450
-0.03%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
502.160
0.51%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  RTÜK'ten vatandaşın sağlığıyla oynayanlara ceza

  İlaç olmadığı halde sağlığa iyi geldiği iddiasıyla tanıtımı yapılan ürünlerin reklamlarını yayınlayan kanallara ceza uygulandı.
  • AA
  • 16.04.2016 - 22:56
  RTÜK'ten vatandaşın sağlığıyla oynayanlara ceza

  AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, RTÜK, son 15 içerisinde, ilaç olmadığı halde sağlığa iyi geldiği iddiasıyla tanıtılan gıda takviyesi ürün reklamı yapan 24 televizyon kanalı ve bir radyoyu cezalandırdı.

  Bu kapsamda, Samanyolu TV, Meltem TV, Derya TV, Karadeniz Türk TV, Mesaj TV, Top Shop TV, Son Hedef TV, Mavi Karadeniz TV, Nisa TV, One Bal TV, One Best TV, A Shopping TV, Berat TV, Kanal C, Anadolu Yurdum TV, Shopping Channel, Seymen TV, Rumeli TV, One Damla, Nurs TV, Avantaj TV, Kanal S, Medyam 14, Maxi TV, One Super TV'ye ve Radyo Seymen'e uyarı veya para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

  Kurul, bu yayınlarla ilgili müeyyide kararı almasının ardından, dosyaları Sağlık Bakanlığına da gönderdi. Sağlık Bakanlığı da ilgili kuruluşlara RTÜK’ten ayrı olarak müeyyide uyguluyor.

  RTÜK, çocuk ve gençlerin izleyebileceği saatte cinsel içerikli ürün satışı reklamı yapılmasını da affetmedi. Üst Kurul, bu kapsamda da Kanal C ve Anadolu Yurdum’a para cezası verdi.

  Vatandaşların RTÜK, BİMER, CİMER üzerinden yoğun şekilde şikayet ettiği, izleyicilere para ödülü verme vaadiyle telefon hattında bekleterek, zarara uğratan kanallar da ceza aldı. Bu kapsamda, Mega Müzik, Akıllı TV ve Medya TV’ye de ceza uygulandı.

  Bahis sitelerinin reklamını yaptığı gerçekçesiyle de Number One, Number Turk’e ceza verilmesi kararlaştırıldı.

  Canlı sohbet hatları reklamını yayınlayan Smart TV, Market TV, Viva TV, Agi TV ve Genç TV'ye de uyarı veya para cezası alanlar arasında yer aldı.


  Görüş Bildir