Dolar
7.6307
0.0695%
Euro
8.8687
-0.3875%
Altın
1855.69
-0.6515%
Borsa
1128.52
0.8003%
G. Altın
457.606
-0.0766%
Bitcoin
80786.27
-0.809%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Türkiye’nin en çok istenen ve itibar gören meslekleri belli oldu

  Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması'na göre mesleki itibar sıralamasında tıp doktorluğu başı çekti.
  • AA
  • 02.09.2020 - 17:03
  • Güncelleme : 02.09.2020 - 20:03
  Türkiye’nin en çok istenen ve itibar gören meslekleri belli oldu

  Doç. Dr. Lütfi Sunar’ın yürüttüğü Türkiye’de Çalışma Hayatı ve Meslekler Araştırması tamamlandı.

  Toplumsal Yapı Araştırmaları Programı (TYAP) kapsamında yürütülen araştırma neticesinde yayımlanan rapor, Türkiye’de çalışma hayatının dönüşümünü, insanların iş hayatından beklentilerini ve farklı mesleklere bakışını ele alıyor.

  26 İLDE YAPILAN ARAŞTIRMA

  26 ilde 2 bin 711 kişiyle yüz yüze görüşmelere dayanan araştırma, çalışma hayatındaki güncel dinamiklerin kapsamlı bir fotoğrafını çekiyor.

  5 yılda bir yapılan araştırmada 2020 sonuçları da belli oldu.

  Araştırmayla birlikte mesleklerin toplumsal itibar sıralaması güncellendi ve toplumun çalışma hayatına bakışında yaşanan değişim incelendi.

  HİZMET SEKTÖRÜNÜN YÜKSELİŞİ

  Araştırma raporunda Türkiye’de çalışma hayatına dair üç temel değişim tespit ediliyor.

  Bunlardan birincisi, 1980’lerden bu yana hizmet sektörünün yükselişi. 1980’de çalışan 100 kişiden 25’i hizmet sektöründeyken bugün bu sayı 56’ya çıkmış durumda.

  Çalışan nüfusun ekseni son kırk yılda tarımdan hizmetlere kaydı.

  ÜCRETLİ ÇALIŞMA ORANININ ARTMASI

  Çalışma hayatındaki ikinci temel değişim ise ücretli çalışma oranının artması. Ücretli veya maaşlı çalışan oranı son yirmi yılda yüzde 48’den yüzde 70’e çıktı. Kendi iş yerine sahip olma oranı ise hızla azalıyor. Bu durum rekabet şartlarını ve iş güvencesini çalışan aleyhine zorlaştıran bir süreci gösteriyor.

  MESLEK GRUPLARI

  Üçüncü değişim ise meslek gruplarında yaşanıyor. Son yirmi yılda, hiçbir eğitim gerektirmeyen ve bedensel işlerde çalışanların oranı yüzde 8’den yüzde 14’e yükseldi. Vasıfsız hizmet ve satış elemanlarının oranı da yüzde 9’dan yüzde 20’ye çıktı.

  Bu iki meslek grubu geçici işlere ve en düşük ücretlere karşılık geliyor. Özellikle eğitim hayatını tamamlayıp iş hayatına atılan yeni kuşaklar için bu, meslek hayatının kayganlaşması ve meslekten beklentilerin aşınması demek oluyor.

  OTORİTE SAHİBİ MESLEKLER ZİRVEDE YER ALIYOR

  Açıklamaya göre, araştırmanın sonucunda Türkiye’ye özgü bir mesleki itibar sıralaması oluşturuldu. Araştırmayla elde edilen veriler kullanılarak 133 mesleğin 1 ile 100 arasında itibar puanları belirlendi.

  Araştırmaya göre genel olarak iyi bir kazanç, iyi bir eğitim gerektiren, iş garantisi olan, mesleki otorite kazandıran, yasal ve kurumsal bir özerkliğe sahip ve zihin emeğiyle icra edilen mesleklerin daha yüksek itibara sahip olduğu açığa çıktı.

  Mesleki itibar sıralamasında ilk 10 meslek sırasıyla şöyle oluştu:

  1- Tıp doktorluğu

  2- Hakimlik

  3- Üniversite profesörlüğü

  4- Pilotluk

  5- Büyükelçilik

  6- Valilik

  7- Diş hekimliği

  8- Yüzbaşılık

  9- Generallik

  10- Avukatlık

  SON 10 MESLEK SIRALAMASI

  Sıralamadaki son 10 meslek ise sırasıyla ütücülük, ayakkabı boyacılığı, çöpçülük, seyyar satıcılık, apartman bakıcılığı, falcılık, gündelik temizlikçilik, hamallık, düzensiz işlerde işçilik ve dansözlük şeklinde oluştu.

  SİYASET VE HUKUK MESLEKLERİ YÜKSELİYOR

  Araştırmada incelenen meslekler 2015’te yapılan ilk araştırmanın bulgularıyla karşılaştırıldı.

  Beş yıl önceye göre siyaset ve hukuk mesleklerinin yükseldiği görüldü. Milletvekilliği sıralama bakımından 22’den 11’e, belediye başkanlığı 18’den 13’e, muhtarlık 67’den 42’ye çıktı.

  Hizmet sektöründeki düşük ücretli işlerin yükselişi dikkat çekti. Kasiyerlik 16, büro elemanlığı 20, sekreterlik 27, resepsiyonistlik 14 ve stüdyo fotoğrafçılığı 21 basamak yükselerek fark oluşturan meslekler oldu.

  Özel sektördeki medya, sanat ve spor mesleklerinde yükselme trendi tespit edildi.

  ÖĞRETMENLİK DÜŞTÜ

  Düşen mesleklerde ise öğretmenlik başta geliyor. 5 yıl önceki araştırmada 4. sırada olan öğretmenlik 14. sıraya geriledi.

  Benzer şekilde eczacılık da sıralamada 11’den 24’e indi.

  Bu iki mesleğin yaşadığı düşüşün sebebinin iş piyasalarındaki değişen konumları olduğu görüldü.

  EN FAZLA SIRA KAYBI YAŞAYAN MESLEKLER

  En fazla sıra kaybı yaşayan mesleklerse 51’den 97’ye inen maden işçiliği, 53’ten 96’ya inen çiftçilik, 28’den 65’e inen imamlık, 55’ten 89’a inen mandıracılık ve 52’den 83’e inen vinç operatörlüğü oldu.

  Bu trendler, geçen beş yılda toplumun kol emeğine ve zanaatkârlığa daha düşük; zihin emeğine ve beyaz yakalı işlere daha yüksek itibar atfettiği yönünde yorumlandı.

  ERKEKLER TIP DOKTORU, KADINLAR ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYOR

  Araştırmada kadınlarla erkeklerin mesleklere verdiği puanların anlamlı derecede farklı olduğu tespit edildi.

  Kadınlar psikologluk, milletvekilliği, aktristlik, müzisyenlik, astsubaylık, avukatlık gibi bilişsel emeğe dayanan mesleklere erkeklerden daha yüksek puan verirken erkekler ayakkabı boyacılığı, hamallık gibi yoğun bedensel işlere ve vinç operatörlüğü gibi nitelik gerektiren sanayi ve inşaat işlerine kadınlardan daha yüksek puan verdi.

  İmamlık ve futbolculuk da erkeklerin daha yüksek puanladıkları meslekler arasında yer aldı.

  En çok yapılmak istenen meslekler listesinde erkekler tıp doktorluğunu, kadınlar öğretmenliği birinci sıraya yerleştirdi.

  Kadınların en çok yapmak istediği meslekler arasında savcılık ve polisliğin yer alması dikkati çekti. Yüksek bir eğitim seviyesi, özerklik ve yaratıcılık içeren mesleklerin kadınlar tarafından daha çok istendiği görüldü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir