Dolar
7.0139
1.6669%
Euro
8.3033
1.6863%
Altın
2031.64
0.6051%
Borsa
1086.09
-0.0984%
G. Altın
457.946
2.4634%
Bitcoin
79338.83
1.5654%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Xero Abbas Türk TV'lerinde ilk kez canlı yayında - Video

  Xero Abbas Türk TV'lerinde ilk kez canlı yayında - Video

  Kürt sanatçı Xero Abbas'ın da katılımıyla Memleketin Hali programında "TÜRK - KÜRT KARDEŞTİR" mesajı..
  • 07.01.2013 - 03:28
  Xero Abbas Türk TV'lerinde ilk kez canlı yayında - Video

  Xero Abbas Türk TV'lerinde ilk kez canlı yayında - Video #1

  ENSONHABER.com/DETAY HABER Habertürk'te Balçiçek İlter'in sunumuyla ekrana gelen Memleketin Hali'nde bir ilk yaşandı.

  XERO ABBAS İLK KEZ TÜRK TV'LERİNDE

  Suriyeli Kürt sanatçı Xero Abbas ilk kez Türkiye televizyonlarında canlı yayına çıkarken, Abbas'ın "Son günlerdeki olumlu gelişmeler" diye bahsettiği İmralı görüşmelerine atıfta bulunulan "Türk Kürt kardeştir" konulu bir program gerçekleşti.

  Programın diğer konukları Pelin Batu, Yavuz Bingöl, Hayko Cepkin ve Ahmet Güneştekin gibi isimler olurken, Kürtçe ve Türkiye'de Kürt sorunu üzerine her isim tek tek görüşlerini ifade etti.

  "İMRALI GÖRÜŞMELERİNE ATIF"

  Kürt sanatçı Xero Abbas'ın, Xeribo (Garip) adlı şarkıyı seslendirdiği programın hemen her dakikası "kardeşlik" mesajlarıyla dolu geçti. Xero Abbas, son günlerde medyaya yansıyan "İmralı görüşmelerine" atıfta bulanarak "Son 3 gündeki olumlu gelişmeler hepimizi sevindiriyor, umutlandırıyor. Burada olmaktan gurur duyuyorum" dedi.

  XERO ABBAS - XÊRİBE (GARİP) ŞARKISI

  Xero Abbas Türk TV'lerinde ilk kez canlı yayında - Video #2

  "DEDENİZİN DİLİNİ KONUŞAMAMAK BÜYÜK ACI"

  Anne tarafından Balkan göçmeni olduğu bilinen Pelin Batu, dil konusundaki duygusallığını belirterek "İnsanların dedelerinin dilini konuşamaması kadar acı verici bir şey olamaz" dedi.

  "BUNLARI KONUŞMAK BİLE UTANÇ VERİCİ"

  Hayko Cepkin ise, bugüne kadar Kürt sorunu ve Kürt dili üzerine olan tüm yasakların ortadan kalkması gerektiğini söyleyerek, "Yıl 2012 ve bizim için bunları konuşmak bence bir utançtır. Çünkü bizim bu tür sorunları bugüne kadar çoktan çözmüş olmamız gerekirdi" dedi.

  MEMLEKETİN HALİ'NDE KÜRT SORUNU KONULU YAYIN

  Xero Abbas Türk TV'lerinde ilk kez canlı yayında - Video #3

  Öte yandan Türkiye'nin en çok etnik kökeni bir arada barındıran illerinden biri olan Karslı olduğu bilenen Yavuz Bingöl de, Kars'ın bu özelliğini yansıtmak için Anadolu'daki etnik kökenlere mensup çocuklar tarafından bir koro oluşturmaya çalıştığını açıkladı.

  "BARIŞ İÇİN ÇOK BEKLEDİK"

  Programda Kürt sanatçı Xero Abbas'ın Kürtçe tercümanlığını da yapan sanatçı Ahmet Güneştekin ise, Kürtçenin bir dönem yasak olduğunu ve bu yüzden Kürtçeye karşı ilgisinin arttığını anlattı. Güneştekin, "Barış için uzun zaman bekledik. Savaş kararları hemen alınırken, barış kararları için bekliyoruz. Bu ülkede önce aydınlar barıştı, bundan sonrasına ise halklar karar verecek" dedi.

  YAVUZ BİNGÖL VE PELİN BATU ŞİİR OKUDU

  Programın ilgi en ilgi çekici anlarından biri ise Yavuz Bingöl ile Pelin Batu'nun şiir düeti yapmasıydı. Batu ile Bingöl, programda verilmek istenen mesaja uygun olarak Şükrü Erbaş'ın Sen ve Ben isimli şiirini okudular.

  FİNALDE AHMET KAYA VAR

  Gecenin finali ise Ahmet Kaya ile yapıldı. Ahmet Güneştekin'in yardımcısı programın kapanışından hemen önce sahneye çıkarak Ahmet Kaya'nın ünlü Kafama Sıkar Giderim adlı parçasını seslendirdi.

  MEMLEKETİN HALİ - KAFAMA SIKAR GİDERİM

  Xero Abbas Türk TV'lerinde ilk kez canlı yayında - Video #4

  Görüş Bildir