Euro
8.9846
-0.42%
Dolar
7.3934
-0.23%
Altın
441.88
0.01%
Borsa
1.54
-0.15%
Bitcoin
251.315
6.28%
11ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 11 C

  İkinci el araç fiyatlarında düşüş var, alıcı yok

  Geçtiğimiz aylarda yükselen ikinci el araç fiyatlarında düşüş meydana geldi. Yaklaşık yüzde 15 oranında fiyatları azalan ikinci el araçlara olan talep ise beklenenin altında.
  • İHA
  • 07.01.2021 - 09:15
  • Güncelleme : 07.01.2021 - 10:31
  İkinci el araç fiyatlarında düşüş var, alıcı yok

  Koronavirüs nedeniyle otomobil pazarı eski günlerine dönmeye çalışırken, ikinci el araç fiyatlarında son zamanlarda düşüşler yaşanıyor. Bu düşüşün yüzde 15'lere kadar çıktığı belirtiliyor.

  Sıfır kilometre otomobil ithalatının ardından ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşandığını belirten Eskişehir Oto Galericiler Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Akın Taymaz, fiyatların yüzde 15 seviyesinde gerilediğini vurguladı.

  Fiyatların düşmesine rağmen talebin artmadığını söyleyen Taymaz, “Fiyatlar şu anda geri gidiyor, bunun sebebi de arzın artması. Sıfır otomobillerde yeterli sayıda stoklar oluştu. 2020 yılında üretilen araçlar şu anda Türkiye’de ithal edilmiş durumda ve bu arabaların piyasaya arzı söz konusu.

  "YETERLİ TALEP YOK"

  2021 modeller ocak ayı itibarıyla gelmek üzere. Biz de bir talebin olmasını bekliyoruz, fakat şu anda yeterli bir talep yok. Burada banka faizlerinin biraz yükselmesi etkiliyor. Sıfır otomobil satışları oldukça iyi. İkinci el otomobillerde buna bağlı olarak düşüş rakamlara yansıyor.

  "FİYATLAR YENİDEN ARTABİLİR"

  Bunun sebebi de talebin azalması. Yüzde 10-15 civarında fiyatlar aşağı inmiş durumda. Duruma bakarsak ocak ve şubat ayları tam olarak otomobilin alınacağı zaman. Baharın gelmesiyle fiyatların tekrar artacağı öngörülüyor.” şeklinde konuştu.

  İkinci el araç fiyatlarında düşüş var, alıcı yok #1

  İkinci el otomobil fiyatlarının gelecek aylarda artacağını söyleyen Akın Taymaz, konuyla ilgili olarak şunları aktardı:

  “Genel olarak satışlarda yüzde 50-60 civarında bir düşüş var. Biz çevremizdekilere şiddetle öneriyoruz, otomobil almanın tam zamanı. Aşı bulundu ve Türkiye’ye gelmesi söz konusu.

  Bunun sonucu olarak piyasalar da normalleşmeye başlar ve fiyatlar yine yukarı çekilir. Bu süre zarfında şu anda olan yüzde 10-15’lik düşüş, fiyatların tekrar artmasıyla sonuçlanır.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir