Petrol
113
1.30%
Euro
16.21
0.58%
Dolar
15.54
0.41%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
469.730
-2.46%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  İkinci el otomobiller artık yatırım aracı haline geldi

  İkinci el otomobiller, fiyatlardaki artışlar sebebiyle artık yatırım aracı olarak kullanılmaya başlandı.
  • İHA
  • 20.10.2020 - 08:40
  İkinci el otomobiller artık yatırım aracı haline geldi

  Koronavirüs nedeniyle otomobil pazarı eski günlerine dönmeye çalışırken, ikinci el araç fiyatları artmaya devam diyor. Ancak fiyat artışına rağmen ikinci el otomobillere olan talep oldukça fazla.

  Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, ikinci el otomobil fiyatlarındaki artışın son yıllardaki en yüksek seviyesinde olduğunu ifade etti.

  "YATIRIM ARACI HALİNE GELDİ"

  Kumdakcı, “Öyle ki araçlar ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak görülüyor.

  Bunun başlıca sebebi arz-talep dengesinin bozulması olarak gösterilebilir. Pandemi etkisi ile toplu taşıma kullanma isteği yerine özel araç ile seyahat isteğinin, toplum geneline yayılması ve 1 ay öncesine kadar kamu bankaları tarafından düşük faizli kredi desteğinin sağlanması ikinci el araçlara talebi arttırdı.

  Yine pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü.” ifadelerini kullandı.

  otomobil

  "FİYATLAR DÜŞMEYECEK"

  Piyasalardaki genel beklentinin fiyatların düşeceği yönünde olduğunu belirten Kumdakcı, “Beklenti bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar ve ÖTV oranlarında bir düşme ihtimalinin şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkân vermeyecektir.

  "GELECEK YIL DA DEVAM EDECEK"

  Özetle fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’in ilk yarısında da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir