Kemal Kılıçdaroğlu'ndan YÖK çıkışı
AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun gündeminde, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ve üniversitelerin durumu vardı.

İktidara gelmeleri halinde YÖK'ü kaldıracaklarını, üniversitelere özerklik sağlayacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, şu şekilde konuştu: "Y kuşağına da Z kuşağına da sesleniyorum. Sizin tercihlerinizle biz iktidar olduğumuzda size söz veriyoruz. YÖK denen darbe kurumunu kaldıracağız. YÖK olmayacak."

Kılıçdaroğlu: YÖK denen darbe kurumunu kaldıracağız VİDEO


"ÜNİVERSİTELERDE BİLİMSEL ÖZERKLİK OLACAK"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları;

"Üniversitelerin bilimsel özerkliği olacak. Makale yazdı diye adam atılır mı? Yönetsel özerkliği olacak. Üniversite hocaları, kendilerine rektör seçmesini bilmiyorlar mı? Üniversitedeki hocaların böyle bir yeteneği yok mu, saraydaki bir kişiye teslim ediyorsunuz bütün üniversiteleri? Yani, idari özerkliği olacak üniversitelerin.

Üniversitelerin mali özerkliği olacak. Üniversite, tam anlamıyla bilgi üreten bir kuruma dönüşecek. O zaman Türkiye gerçek anlamda kalkınmış ve büyümüş olur.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan YÖK çıkışı

"DAVUTOĞLU'NDAN İNTİKAM ALMAK İÇİN KAPATTILAR"

Şehir Üniversitesi neden kapatıldı? Her görüşten akademisyenleriyle, pırıl pırıl öğrencileriyle göz kamaştırıyordu. Ahmet Davutoğlu'ndan intikam almak için kapattılar.

"DEVRAN DÖNER, BU ÜNİVERSİTE TEKRAR AÇILIR"

Devlet yönetiminde bilgi olması lazım, tecrübe olması lazım. Siz bugüne kadar pek çok üniversiteye yardım yaptınız. Biz CHP olarak hiçbirine karşı çıkmadık. Mevcut mal varlığıyla faaliyetini sürdüremeyeceği gerekçesiyle kapatıldı. Gün olur devran döner, bu üniversite tekrar açılır.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan YÖK çıkışı

Z KUŞAĞI AÇIKLAMASI

Sınavı erkene aldılar, insanlar beş yıldız otellerde tatil yapsınlar. Erdoğan bir de Z kuşağından oy olmak için YouTube'da bir programa çıktı. Z kuşağıyla iletişimin önemini en çok kendisinin bilmesi gerekiyor. Eminim kendisi de çok pişman oldu sonunda. O kuşaktan oy alacaksan bu dediklerimi asla unutmayacaksın.

"GENÇLER SAYGI GÖRMEK İSTİYOR"

Gençler her şeyden vergi alıp o vergileri yandaşlara dağıttın diyor. Gençler saygı görmek istiyorlar. Davranışlarına, düşüncelerine saygı görmek istiyorlar. Gençler ne istiyorlar? Adamını bulanın değil, bilgisiyle öne çıkanın işe alınmasını istiyorlar. Gençler, geleceğin rüyasını gören ve o hayalin gerçekleşmesi için çabalayan kuşaktır. Gençler, çağın yakalanmasını istiyor.

"YETENEKLİ GENCİ KANADA'YA TAŞINMAK ZORUNDA BIRAKIYORSUNUZ"

Kütahya'da eski bir milletvekilinin kızı hemen özel kalem müdürü yapılıyor. Ancak bu kız Kütahya'da da oturmuyor. Tam 143 gün boyunca Ankara'da oturarak maaşını tıkır tıkır aldı. Sanki Kütahya'da hiç işsiz genç yok? Olay şikayet ediliyor. Hiçbir tahkikat yapılmıyor. Süleyman Soylu gerek duymuyor. Şikayetin ardından da Ankara TOKİ'ye uzman olarak atanıyor.

Şimdi herkese soruyorum. Ankara'ya partinin döküntülerini tekrar tekrar atıyorsunuz, yetenekli genci Kanada'ya taşınmak zorunda bırakıyorsunuz. Bu gençler size oy vermez. Saraydakinin gidişini de zaten gençler hazırlayacak. Sarayda oturan zat, 6 üniversiteye rektör atadı. Hiçbirinin akademik bir dergide yayımlanmış bir makalesi yok. Kendisi yazamadığı için yazanları da cezalandırıyor. Böyle bir anlayışla üniversite yönetileblir mi?"

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan YÖK çıkışı

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)