Euro
10.1594
-0.04%
Dolar
8.3887
-0.07%
Altın
506.7
-0.01%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
326.829
8.07%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  ABD'den 64 şirkete yaptırım

  ABD Hazine Bakanlığı, ABD'nin yolsuzluk nedeniyle 64 şirketini ve bir oligarşi yöneticisinin de yer aldığı toplam 3 Bulgaristan vatandaşını kara listeye aldığı belirtildi.
  • İHA
  • 03.06.2021 - 03:57
  ABD'den 64 şirkete yaptırım

  ABD Hazine Bakanlığı'ndan, yolsuzlukla mücadele kapsamında yeni yaptırımlar geldi.

  ABD, içlerinde eski siyasetçi de olan 3 Bulgar iş adamı kara listeye aldı.

  3 KİŞİNİN YÖNETTİĞİ 64 ŞİRKETE YAPTIRIM

  Yolsuzluğa karşı bugüne kadarki en büyük eylem olduğunu belirten Bakanlık, 64 yaşındaki işadamı ve oligark Vassil Krumov Bozhkov’u Rus liderlerin Bulgaristan hükümetini etkilemek için bir kanal oluşturmayı planlamakla suçlayarak yaptırım uyguladığını ifade etti.

  Diğer yaptırım uygulanan kişilerin ise, Bulgaristan Parlamentosunun eski üyesi Delyan Peevski ve Ilko Dimitrov Zhelyazkov olduğunu belirten Bakanlık, yaptırım uygulanan bu 3 kişinin sahip olduğu veya yönettiği 64 şirkete de yaptırım uygulandığını kaydetti.

  ABD den 64 şirkete yaptırım #1

  AİLELERİ DE ABD'YE GİREMEYECEK

  Yaptırımlar kapsamında kara listeye alınan kişilerin ve şirketlerin, ABD finansal sistemine erişmesini engellendiği ve ABD varlıklarının dondurulduğu belirtildi.

  Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yolsuzluğa karıştıkları iddiasıyla eski Bulgar yetkilileri Alexander Manolev, Petar Haralampiev, Krasimir Tomov’un yanı sıra Peevski ve Zhelyazkov’u ve ailelerinin ABD’ye girmesini engellediği bildirildi.

  ''ABD ÇALIŞMALARI REFORMLARI İLERİYE TAŞIYAN TÜM BULGARLARIN YANINDADIR''

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, "ABD, çalışmaları reformları ileriye taşıyan tüm Bulgarların yanındadır ve Bakanlık, bölgedeki ve dünyadaki yozlaşmış aktörlere karşı hesap verebilirliği teşvik etmek adına yetkililerini kullanmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

  Bulgaristan’ın geçici Başbakanı Stefan Yanev yaptığı açıklamada, Bulgaristan’daki yolsuzlukla etkin bir şekilde mücadele çabalarının bir parçası olan hareket hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Victoria Nuland tarafından telefonla bilgilendirildiğini ifade etti.

  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, "Ortaklarımız ve müttefiklerimizle ilişkilerimizde, yolsuzluğun her türüyle mücadelenin koşulsuz ilkeli ve pratik önceliğimiz olması gerektiğine dair inancımızı açıkça paylaştık" ifadelerine yer verildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir