Bakan Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü
ensonhaber.com

Türkiye'nin uluslararası hukuktan aldığı haklar doğrultusunda, Suriye ve Irak'ın kuzeyinden gelen terör tehdidini ortadan kaldırmak için yürüttüğü operasyonlar, özellikle Suriye'de SDG paravan adı altında terör örgütü YPG/PKK'yı destekleyen NATO müttefiki ABD'yi rahatsız etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile yapılan görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Hulusi Akar: Tek hedefimiz teröristler

Bakan Akar, Türkiye'nin terörle mücadele operasyonlarında tek hedefin teröristler olduğunu, koalisyon güçlerine veya sivillere zarar verilmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Austin: Türkiye'nin yeni operasyonuna karşıyız

Pentagon tarafından dün yapılan açıklamaya göre Austin, görüşmede 13 Kasım'da Beyoğlu'nda gerçekleşen patlama için taziyelerini de iletti.

Açıklamada, "(Austin) Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye'de, bazıları Suriye'de yerel ortaklar ile IŞİD'e karşı savaşan ABD personelinin güvenliğini tehlikeye atanlar olmak üzere, operasyonların artması konusundaki endişelerini de dile getirdi." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, "Bakan Austin gerilimin azaltılması çağrısında bulundu ve Savunma Bakanlığı'nın Türkiye'nin Suriye'de yeni bir operasyon düzenlemesine güçlü bir şekilde karşı çıktığını ifade etti." denildi.

Bakan Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü

Bakan Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşı ile görüştü