Petrol
83.02
0.41%
Euro
19.5446
-0.02%
Dolar
18.633
-0.03%
Altın
1.06
0.12%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
322.138
-1.43%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Belediye bursunu iptal ettiren CHP geri gelsin diyor

  Belediye bursunu iptal ettiren CHP geri gelsin diyor

  CHP'nin iptal başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği belediye bursları için CHP kanun teklifi hazırladı.
  • 28.08.2012 - 14:35

  Belediye bursunu iptal ettiren CHP geri gelsin diyor #1

  CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, belediyelerin maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs verebilmelerinin önünün açılması için kanun teklifi verdi. Daha önce belediyeler öğrencilere burs verme yetkisine sahipken, CHP'nin 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasıyla belediyelerin verdiği burslar iptal edilmişti.

  TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, Belediyeler Kanunu'nun 14. maddesinde tekrar değişiklik yapılmasını öngörüyor. CHP'li Tanal'ın verdiği kanun teklifi yasalaşırsa belediyeler artık yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrencilere burs verebilecek. Böylece mahkemenin verdiği iptal kararı bozulmuş olacak.

  YENİDEN BURS VERİN

  Milletvekili Tanal, teklifin gerekçesinde, belediyelerin beldede yaşayan ve maddi durumu uygun olmayan muhtaç öğrencilere burs verebilmelerini sağlamak için açık bir hüküm kurmanın hedeflendiğini söyledi. Tanal'ın verdiği teklifte, "Belediye idarelerinin düşkün ve dar gelirli kimseler için hizmet üretme görevi bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.

  Şu anki düzenlemede üniversite öğrencilerine burs ve kredi verilmesine ilişkin kanunda, kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine burs ve kredi vermelerini yasaklıyor. Yasa maddesinde bazı kamu kurum ve burs verebilmesi için Kredi ve Yurtlar Kurumu'na başvurması gerektiği belirtilirken maddede 'belediyeler hariç' ifadesi yer alıyor.

  BİZE DÜŞEN KAMU HİZMETİ

  Konuyla ilgili konuşan Tanal kanun teklifinin bir an önce yasalaşması gerektiğini söyledi. Öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için uğraş verdiklerini aktaran Tanal, "Her şey verdiğimiz kanun teklifinde açıkça görünüyor. Yapılması gereken AK Parti hükümetinin bu teklifi kanunlaştırmasıdır. Birisi bir taş üstüne başka bir taş atıyorsa teşekkür etmek lazımdır. Bize düşen görev kamu hizmetinde çalışmaktır. İptal edilen yasa bizi ilgilendirmiyor. Bu yepyeni bir tekliftir" dedi.

  YASA EKSİK VE YANLIŞTI

  İptal edilen teklife de değinen Tanal 2008'de iptal edilen yasanın eksik ve yanlış taraflarının olduğunu ifade etti. Öğrencilerin yanında olduklarını kaydeden Tanal şöyle devam etti: "Bu teklif eskisi ile birebir aynı değil. Eskiden o yasa suiistimal ediliyordu. AK Parti samimi davransın. Bize destek versin. Biz de teklifi verdik destek bekliyoruz. Şu an beni arayan öğrenciler zor durumda olduklarını söyledi. Ben de onların bu haline dayanamıyorum."

  HARÇLARLA İLGİLİ İLK TEKLİFİ DE BEN VERDİM

  Başbakan Erdoğan'ın harçları kaldırma açıklamasına dikkati çeken CHP'li Tanal şöyle konuştu: "Üniversite harçlarının kaldırılması ile ilgili ilk teklifi de ben verdim. Şu anda harçları ödeyemediği için kaydı yenilenmeyen öğrencilerimiz var. Yazık günah bu öğrencilere. Ben de bir öğrenciydim onları anlıyorum. Eğitimin önünde bir engel olmamalı. Engelleri kaldırmalıyız. Başbakan da harçların kaldırılmasını söyledi ama kanun teklifini açıklamanın bir iki ay öncesinde biz vermiştik. Yapın da mertlik iyilik sizin olsun."

  350 BİN ÖĞRENCİNİN BURSU KESİLMİŞTİ

  Belediyeler tarafından Yükseköğrenim gören öğrencilere verilen burslar, CHP'nin 21 Kasım 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne açtığı dava sonucu iptal edilmişti. Mahkeme, 5102 sayılı "Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanunun", kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine doğrudan burs ve kredi vermelerini engelleyen hükmündeki "belediyeler hariç" ibaresini oy birliğiyle iptal etmişti. Türkiye genelinde belediyelerden burs alan 350 bin öğrencinin bursu kesilmişti. (Bugün)


  Görüş Bildir