Euro
15.2718
-0.19%
Dolar
13.5342
0.20%
Altın
800.9780
0.06%
Borsa
1936
1.35%
Bitcoin
499.500
8.35%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Afganlar üçüncü ülkelere taşınacak

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Afganlar üçüncü ülkelere taşınacak

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Afganistan işgalinin sona ermesiyle "Bu, 20 yıllık askeri olarak kazanılamamış bir savaş." dedi.
  • AA
  • 09.07.2021 - 02:56
  • Güncelleme : 09.07.2021 - 03:19

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Afganistan işgalinin sona ermesinin ardından günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

  İşgalin sona ermesiyle 'bir zafer ilanı' yapmayacaklarını belirterek, işgal için "Bu, 20 yıllık askeri olarak kazanılamamış bir savaş." ifadelerini kullandı.

  Psaki, Afganların üçüncü ülkelere taşınmasına ilişkin özel vize süreçlerini hızlandırdıklarını da belirtti.

  ''AFGANLARIN VİZE SÜREÇLERİNE HIZ VERDİK''

  Psaki, ABD ordusu ile Afganistan'ın işgalinden bu yana çalışmış olan çoğunluğu tercümanlardan oluşan Afganların özel vize süreçlerine hız verdiklerini söyledi.

  Psaki, "Kongre ile de yakın çalışıyoruz bu konuda. Binlerce Afganı aileleri ile birlikte ülke dışına çıkarmak üzere bir planlama yaptık. Bu planlamada ABD'deki bazı askeri üsler ve üçüncü ülkeler belirledik. Askerlerimiz tamamen çekilmeden bu Afganlar üçüncü ülkelere taşınacak." diye konuştu.

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Afganlar üçüncü ülkelere taşınacak #1

  AFGANLAR ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE TAŞINACAK

  Hangi ülkelerden bahsettiği konusunda detay vermeyen Psaki, bu taşınma sürecinin ise ağustos itibariyle başlayacağını kaydetti.

  ABD'nin Pasifik'teki Guam adası dahil, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'ın da Afganların geçici olarak götürüleceği ülkeler olduğu iddia ediliyor.

  Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki: Afganlar üçüncü ülkelere taşınacak #2

  ''BU KARARI ALMAMIŞ OLSAYDIK SONUÇLARI ÇOK DAHA AĞIR OLURDU''

  ABD'nin çekilmesinden sonra Afganistan'daki durumun oldukça zor olacağını zaten beklediklerini dile getiren Psaki, "Bugün aldığımız kararı (Afganistan'dan çekilme) almamış olsaydık sonuçları çok daha ağır olurdu." diye konuştu.

  Psaki, Afganistan savaşı için bir zafer ilanı yapmayacaklarını vurgulayarak, "Bu, 20 yıllık askeri olarak kazanılamamış bir savaş." ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir