Euro
15.4171
-0.59%
Dolar
13.6358
-0.2%
Altın
778.55
-0.07%
Borsa
1.88
0%
Bitcoin
787.631
2.09%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Bulgaristan'ın Ankara büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

  Bulgaristan'daki seçimlerde seçmenlerin Türkiye tarafından yönlendirildiği ithamlarına karşı, Ankara Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.
  • AA
  • 19.11.2021 - 02:26
  Bulgaristan'ın Ankara büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

  Dışişleri yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bulgaristan'da 14 Kasım'da yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine Türkiye'nin müdahale ettiği ve Bulgaristan'ın iç işlerine karışıldığı iddiaları ile Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök'ün Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına çağırılması üzerine, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Büyükelçi Tcholakov'u saat 22.30 sularında Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

  "SEÇMENLERE HER TÜRLÜ KOLAYLIK SAĞLANDI"

  Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Tcholakov'a, Türkiye'nin, Bulgaristan seçimleri çerçevesinde Türkiye'de oy kullandırılması konusunda her türlü iş birliği yapılmış ve gerekli kolaylık gösterilmişken, seçmenlerin Türkiye'nin resmi makamlarınca yönlendirildiği ve iç işlerine karışıldığı iddialarının reddedildiği bildirildi.

  Bulgaristan ın Ankara büyükelçisi Dışişleri ne çağrıldı #1

  "BU BİR GARABET"

  Büyükelçiye, Türk Büyükelçinin Bulgaristan Dışişleri Bakanlığına çağırılması ve temelsiz ithamların Bulgar makamlarınca gündeme getirilmesinin yadırgandığı, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) üyesi Bulgaristan'ın Türkiye'deki Bulgaristan vatandaşı seçmenlerin en temel haklarını kullanmalarına yönelik olarak tepki göstermesinin kabul edilemeyeceği ifade edilerek, bunun bir garabet olduğu vurgulandı.

  Büyükelçiye, Türkiye'nin ve Türkiye'deki oy kullanımının Bulgar iç siyasetinde suiistimal edilmemesinin beklendiği dile getirilerek, bu hususları içeren bir nota verildi.

  Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği önünde yapılan uygunsuz gösteri ve davranışlara ilişkin tepki de ifade edildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir