Euro
9.6905
0.08%
Dolar
8.0765
0.07%
Altın
451.15
0.18%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
510.832
-0.58%
7ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 7 C

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkım yönetmeliği hazırlayacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hazırlanacak yıkım yönetmeliğinde yıkım yapacak müteahhitlerin sertifikalandırılacağını belirtti.
  • AA
  • 01.04.2021 - 00:41
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkım yönetmeliği hazırlayacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yıkım yapacak müteahhitlerin teknik kabiliyet ve kapasitesine göre sınıflandırılmasını, yıkım sertifikası sahibi olmasını, hatalı yıkım yapan müteahhitlere cezai işlem uygulanmasını içeren yıkım yönetmeliği üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

  İZMİR'DE YIKIM SIRASINDA BİNASI HASAR GÖRENLERE GEÇMİŞ OLSUN

  Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir'de ağır hasarlı binanın kontrollü yıkımı esnasında yanındaki binaya zarar vermesi sonucu evleri zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

  "YÖNETMELİK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK"

  Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ve mağduriyet yaşanmaması için tedbirlerin alındığını belirten Kurum, "Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm hedefiyle yıkım çalışmalarının hız kazandığı bu süreçte, yıkım esnasında hiçbir binanın zarar görmemesi için bakanlık olarak bir yıkım yönetmeliği hazırlamak üzere çalışmalarımızı başlattık." ifadelerini kullandı.

  Yönetmelikle yıkım öncesi ve yıkım esnasında uyulacak kurallar ile yıkım planı, ruhsatı aranacak yapılar için plan içeriği, tedbirlerin belirleneceğini aktaran Kurum, yıkım çalışmalarının kontrollü, planlı yapılacağını belirtti.

  HATALI YIKIM YAPAN MÜTEAHHİTLERE CEZAİ İŞLEM

  Kurum yönetmeliğin içeriğine ilişkin şunları paylaştı:

  "Yıkım yapacak müteahhitler teknik kabiliyet ve kapasitesine göre sınıflandırılacak, bu sınıflandırma kapsamında yıkım yapabilecek ve yıkım sertifikası sahibi olacak. Hatalı yıkım yapan müteahhitlere ise cezai işlem uygulanacak.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkım yönetmeliği hazırlayacak #1

  ORTAYA ÇIKAN ATIKLAR EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

  Yıkım sonrası ortaya çıkan tüm atıklar geri dönüşümde kullanılarak ekonomimize kazandırılacak. Yıkım esnasındaki riskler ve çevreye zararlar en aza indirilecek."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir