Petrol
110.98
0.02%
Euro
17.2846
-0.07%
Dolar
16.1017
0.16%
Altın
967.11
0.09%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
480.791
2.13%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Demirtaş K.Irak'ta Kürt konferansında konuştu

  BDP Genel Başkanı Demirtaş, Erbil'de düzenlenen Kürt konferansında konuştu..
  • 19.02.2012 - 18:04
  Demirtaş K.Irak'ta Kürt konferansında konuştu

  Demirtaş K.Irak ta Kürt konferansında konuştu #1

  Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son yüzyılda Kürtlerin karşısına barış kapısı açıldığına dikkat çekerek, "Kürtler düşünmesi lazım, ya bu barış kapısından içeri geçeceğiz ya da bu kapıyı kendi yüzümüze kapatacağız." dedi.

  KUZEY IRAK'TA KÜRT KONFERANSI

  Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde bir konferans düzenlendi. Konferansa Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Berham Salih, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Milletvekilleri Leyla Zana, Sırrı Sakık, Nazmi Gür'ü yanı sıra İran, Türkiye ve Suriye'den de siyasi parti temsilcileri, aydınlar, yazarlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

  BARZANİ: HAKLAR ŞİDDETLE TALEP EDİLMELİ

  Bir dakikalık saygı duruşu ve Kürt marşının okunması ardından başlayan törende Mesud Barzani bir konuşma yaptı. Barzani, Kürtlerin kendi kaderlerini tayin ederken, "şiddete dayalı çözümü değil siyasi ve diyalog yolunu" tutması gerektiğini vurguladı. Barzani, "İşte bu hakları isterken birilerine saldırarak değil şiddetle yapılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

  Barzani'nin konuşmasının ardından Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin konferansa göndermiş olduğu mesaj okuyan Erbil Valisi Nevzat Hadi, konferansın Kürtler açısından çok önemli olduğunu belirtti. Talabani, mesajında Kürt halkının konferans ışığında Ortadoğu'da özgür ve eşit bir ortamda yaşamını kurmasını umut ettiğini kaydetti.

  DEMİRTAŞ: BEN ZAZAYIM KÜRTÇEM ZAYIF

  Daha sonra söz alan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Kürtçe konuşmak istediğini; ama Zaza olduğundan Kürtçesinin zayıf olduğu için davetlilerden özür diledikten sonra Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümünü kutlayarak konuşmasına başladı. Son yüz yılda Kürtlerin karşısına barış kapısı açıldığına dikkat çeken Demirtaş, "Kürtler düşünmesi lazım ya bu barış kapısından içeri geçeceğiz ya da bu kapıyı kendi yüzümüze kapatacağız. Bence biz Kürtler bu kapıdan içeri girmek istiyoruz, bunun örneği 4 Kürt bölgesinde de vardır. BDP Başkanı olarak Kürtlerin geleceğinden kötümser değilim. Çünkü bugün Erbil'de ki bir Kürt'ün canı acısa, Diyarbakır'daki ve Kamışlı'daki Kürt'ün de canı yanar. Bugün birlik beraberlik günüdür ve bu konuda görüşmelerin yapılması lazım." dedi.

  Ulusal Kürt Konferansının bir an önce yapılması gerektiği üzerinde duran Demirtaş, konferansın bir daha ertelenmemesi gerektiğini vurgulayarak bunun Kürt birliği açısından hayatı önem taşıdığına dikkat çekti.

  KÜRTLER HER BÖLGEDE ACI ÇEKİYOR

  Kürtler olarak tarihsel gelişmelerden ve geçmişten dersler çıkarılması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni yol haritalarımızı oluşturmalı ve yolumuza mücadelemize devam etmeliyiz. Aynı hataları yeniden yaşamamalıyız. Kürt halkı mazlum bir halktır. Tarihte Kürt halkının bir ferdi yoktur ki düşmanın talanına, saldırılar ve katliamlarına maruz kalmasın. Her evin bir şehidi var. O yüzden Kürtler birbirinin acısını derinden paylaşıyorlar. Kürtler her bölgede acı çekiyor. Dört parça Kürdistan'ın halkı birbirinin acısını derinden paylaşıyor. Mahabad'ta da yaşandı bu acılar, günümüzde de yaşanıyor. Güneyde Baas rejimi, Kuzey'de Türkiye Kürt halkına karşı katliamlar uyguladı ve günümüze kadar Kürt halkının katliamlarda yaşadığı kayıpların sayısı bir milyonu aşıyor. Bu katliamların artık son bulması için Kürtlerin birliği olmazsa olmazdır"

  ARTIK ULUSAL BİR BİRLİKLE..

  Kürt birliği üzerinde de duran Demirtaş "Sömürge altında olmamızın nedeni ittifak olmamamızdan kaynaklıdır. Bütün temsilcilerimiz de bunu böyle biliyor ve söylüyor. O zaman biz niye ittifak olmayalım? Bizim bir an önce birliğimizi güçlendirmemiz lazım. Biz Kürt siyasi bir hareket olarak Kürt halkının birliği ve beraberliği için hizmetteyiz. Bunun için her türlü fedakârlığa hazırız. Biz artık ulusal bir birlik ile kendi kararımızı vererek yolumuza koyulmalıyız. Halkımız da bizden bunu istiyor ve haklıdır da isteğinde." dedi.

  Suriye'deki yaşanan olaylara da değinen Demirtaş, o bölgede Kürt halkı için tarihsel bir gelişme olduğunu söyledi.

  ULUSAL KONFERANS YAPILMALI

  Demirtaş, "Her geçen gün halkımız daha da güçlü bir şekilde örgütlenerek büyüyor. Biz halkımızın ve oradaki örgütünün kararlarına sonuna kadar saygılıyız ve onların yanındayız. Tüm Kürt ulusunun da bu temelde Suriye'deki Kürt halkına destek olması ve bu tarihsel süreçte kendi haklarını kazanması gerekiyor. Tüm Kürt hareketleri ve temsilcileri bu sorumlulukla hareket etmeli ve tarihin üzerine farz kıldığı bu sorumluluğu yerine getirmelidir. Bunun için bir an önce ulusal konferans yapılmalı ve bir daha ertelenmemelidir. Bu bizim birliğimiz için hayati önemdedir. Tüm Kürdistan halkı için başarılar diliyorum ve bu konferansın Kürt Ulusal Birliğine destek ve vesile olmasını diliyorum. Yolumuz açık olsun." diyerek sözlerini noktaladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir