Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2539
0.07%
Dolar
17.9192
0.04%
Altın
1.022
-0.05%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
415.864
-0.01%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Demirtaş Fırat'ın ölümüyle ilgili AK Parti'yi suçladı

  Demirtaş Fırat'ın ölümüyle ilgili AK Parti'yi suçladı

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldürülmesiyle ilgili AK Parti'yi suçlayarak "Batıda ve doğuda başka senaryolar var" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 25.02.2015 - 23:00

  Demirtaş Fırat ın ölümüyle ilgili AK Parti yi suçladı #1

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın konuğu oldu.

  Demirtaş, konuşmalarında geçtiğimiz günlerde İzmir'de Ege Üniversitesi Kampüsü'nde çıkan kavgada bıçaklanarak öldürülen Fırat Yılmaz Çakıroğlu'na değindi.

  CİNAYETİN ARKASINDA AK ELLER VAR

  Bu konu hakkında fikirlerini sunan Demirtaş, AK Parti'yi suçlayarak olayın arkasında karanlık ellerin değil ak ellerin olduğunu belirtti. Demirtaş şunları söyledi;

  "İnsanlar MHP'li ya da HDP'li diye kıymetsiz diyemezsiniz. Herkes sağduyulu olsun. Herkes dikkatli olsun. Ege Üniversitesi'nde karanlık bir durum söz konusu. Provokasyonlara gelinmesin. Seçim öncesi bu herkese zarar verir. Türkiye'nin batısında ve doğusunda başka senaryolar var. Bu konuda duyumlar geliyor. Karanlık el değil, Ak el! 400 vekil peşinde koşan hükümetin planlarına dair karanlık el değil ak el. "

  Demirtaş: Fırat'ın cinayeti arkasında ak eller var


  Demirtaş Fırat ın ölümüyle ilgili AK Parti yi suçladı #2

  ÖCALAN'IN ŞARTLARINI AÇIKLADI

  Diğer yandan, Demirtaş, PKK'nın silah bırakma konusunda Abdullah Öcalan'ın şartlarına değindi. Selahattin Demirtaş, hükümet ile İmralı arasındaki taslak metindeki 10 maddeyi açıkladı.

  İŞTE O MADDE

  Demirtaş'ın açıkladığı 10 madde şu şekilde;

  1- Demokratik siyasetin tanımı ve içeriğinin ilkesel düzeyde tartışılması ve kamuoyu ile paylaşması

  2- Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının gereklilikleri

  3- Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri yani anayasal vatandaşlık nedir, ne olması gerekir

  4- Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunu kurumsallaşmasına ilişkin başlıkların belirlenmesi

  5- Çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları

  6- Çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı

  7- Kadın kültür ekolojik sorunların yasal çözümler ve güvenceleri

  8- Kimlik kavramı tanımı ve tanınmasına yönelik çoğulcu demokratik eşit mekanizmaların geliştirilmesi

  9- Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçülerle tanımlanması. Çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvecelerin oluşturması

  10- Bütün bu demokratik hamle ve çözümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa.

  Demirtaş silah bırakma konusunda Öcalan'ın 10 şartını açıkladı

  ŞAH FIRAT OPERASYONU

  Demirtaş'ın konuşmalarından satır başları;

  "Şah Fırat operasyonunu yerel kaynaklar yazıyordu, bir kaç gün önceden... Bir hükümet düşünün ki, türbe ile ilgili operasyon yapıyor, ama neden yaptığını doğru bilgi vermeyerek kamuoyunu aydınlatmıyor. Hükümetin bunu açıklaması gerekir. Hükümet sakni büyük bir zafer kazanmış gibi bunu lanse etmesi doğru olmamıştır. Hükümetin zafer kazanmış edasıyla beyanat vermesi yanlıştır. Hükümet hatalı politikalardan operasyonu yaptığını samimiyetle anlatmalıdır.

  PYD'nin onayı olmadan bu operasyonun gerçekleşmeyeceğini herkes biliyor. Orada PYD, Türkiye açısından tehdit değil. Ama buna rağmen PYD terör örgütüdür derseniz dış politikanızda bir yanlışlık var demektir. Yeniden rehine krizi çıkmasın diye belki de IŞİD'in izniyle operasyon yapıldı. Türbenin yeni yeri PYD'nin kontrolünde ve tehdit altında değil. IŞİD vatan toprağının tamamına tehdit, o futbol sahası büyüklüğü toprağın çok ötesinde. Hükümet Musul benzeri bir durum istemedi. Aslında kimsenin de umurunda değil Süleyman Şah Türbesi, hepsi bundan ne kadar oy çıkartırım derdinde. Şah Fırat operasyonunda PYD'nin desteği içni alınsaydı bu kimseyi küçültmezdi. PYD'nin terör örgütü diye telafuz edilmesi rahatsız edici gerçek de değil.

  Demirtaş Fırat ın ölümüyle ilgili AK Parti yi suçladı #3

  NECDET ÖZEL İLE BAHÇELİ ARASINDAKİ POLEMİK

  Genelkurmay Başkanı'nın bir siyasi parti liderine yanıt vermesi doğru değil. Cumhurbaşkanı, "Benim Genelkurmay Başkanım" diyor, oradan aldığı özgüven patlamasından olabilir. Devlet memurunun böylesi yanıtı doğru değil. Doğruları halkla paylaşırsanız halk buna tepki göstermez ama bu hükümet uzun süredir yalanlarla ilerliyor.

  ÇÖZÜM SÜRECİ

  Çözüm sürecinde kapalı kapılar ardında gizli iş yapıyor izlenimi vermemek lazım. Sürecin şeffaflaşması lazım. Diyalog aşamasından müzakare aşamasına geçilecekti. Taraflar birbirlerine projeler sunup, ortak bir mutabakat çıkaracaklardı. Bu kamuoyula paylaşılacaktı. Bu konuda anlaşılmıştı. Maalesef bu konuda İmralı'da ciddi bir mesafe alınamadı. Gelinen aşama kamuoyuyla paylaşılacaktı, hükümet de buna razı olmuştu.

  TASLAK METNİ HÜKÜMET DEĞİŞTİRMEK İSTEDİ

  Bir taslak metin üzerinde anlaşılmıştı. ama hükümet bu metni değiştirmek istedi ve bu metni açıklayalım dedi. Hükümet, Öcalan PKK'ya silah bırakma çağrısında bulunuyor diyecekti. Biz de bunun doğru olmadığını açıkladık. Hükümet ve HDP temel 10 maddeyi müzakere etmek üzere anlaştık diyeceğiz. Hükümet mensupları, hala daha bu temel 10 maddeden söz etmiyor. Hükümet, Öcalan silah bırakma çağrısı yapsın diyor başka da bir şey demiyor. Çözüm sürecinin özü bizim açımızdan köklü bir demokratikleşmedir. Madem barışı istiyorsunuz, haydi o zaman? Süreç "güvenlik" paketi doğuracaksa kamuoyu soracaktır tabi, "Bu nasıl çözüm süreci?" Hükümet oy istiyorsa, çalışsın kazansın. Daha önce de söyledim, barış seçime, oya kurban dilemez.

  Demirtaş Fırat ın ölümüyle ilgili AK Parti yi suçladı #4

  SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI

  Öcalan, temel ilkeleri müzakere edelim, silah bırakma çağrısı yapacağım diyor. PKK da silah bırakmam diyor, bırakacağım diyor; ama sürecin başındaki müzakereyi hatırlatıyor. Hükümet, şu aşamada, deniliyor ki, "Öcalan silah bırakma çağrısı yaptı, HDP açıklamıyor." Böyle bir şey olabilir mi? Hükümetin HDP'yi suçlayan dili terk etmesi lazım. Bizler görevimizi yapıyoruz. Süreçte çok dürüst davranıyoruz. Tarafları manipüle etmiyoruz, herkesin içi rahat olsun. Biz barışı hasretle, özlemle istiyoruz. Müzakereye dahil olacak vicdanlı gazeteciler, akademisyenler olabilir.

  İÇ GÜVENLİK YASA PAKETİ

  Bugünkü gazetelerde var, Mersin'de 4 çocuk molotoftan müebbet hapis cezasıyla yargılanıyor, hani molotof serbestti? Yalan. İç Güvenlik Yasa Paketi'nin özgürlüklerle hiç ilgisi yok. Molotof şimdi de suç. Biz molotf serbest bırakılsın demiyoruz ki. Bu kadar açık yalan konuşan hükümet olamaz. Biz insanlar molotoftan serbest kalsın demiyoruz, getirin o maddeleri yasalaştıralım. Ne diyordu, "%50'yi evde zor tutuyorum." E geri kalan %50 ne olacak? İnsan değiller mi başka partilere oy verdiler diye?

  BARAJI AŞABİLECEKLER Mİ?

  Barajı aştık kesinlikle rahatız diyemem ama oylarımızın üzerinde bir umut var. Bizim elimizdeki araştırmalar baraja çok yakın olduğumuzu gösteriyor. Yarattığımız umut, gelecek bize verilen oyların çok çok üstünde. Biz de bu umudu büyütmek istiyoruz, oylarımızdan ziyade. AKP diktatörleşti, yeni umudun üzerine doğru değişim rotası çizmek istiyoruz.Yeni Erdoğan yaratma hevesimiz yok etmekten yana. Herkese kucak açmak istiyoruz.Emekten yana, sol bir çizgiyle Türkiye'yi düze çıkartabiliriz. Bizden daha Türkiyeli bir parti de yok, TR'de kim varsa bizde var.Kesinlikle parti olarak seçime gireceğiz, bunun kararını zaten bir yıl önce aldık.Hak ederek baraj altında kalırsak sorun yok ama hileyle kalırsak bunun mücadelesini veririz.Baraj altında kalırsak ortaya kaos, savaş senaryosu çıkmaz. Biz baraj altında kalırsak halkımız AKP'den korkmasın, biz mücadeleye devam ederiz. Demokratik çerçevede hakkımızı ararız, baraj düşürülsün, erken seçim çağrısı yaparız. Sokak çağrısı yapmayız. Baraj altında kalırsak ne sokaklar karışır ne de biz karıştırırız.Seçim barajını geçersek en az 55 milletvekili çıkarırız.

  BAŞKANLIK SİSTEMİ

  Ne Meksika tipi, ne ABD tipi, ne başka tipi... Başkanlık sistemi mümkün değil. Hatta tartışılması bile mümkün değil. Erdoğan'ın aklındaki başkanlık sistemi de değil. Başkanlıkta seçilmiş yargı var, güçlü STK'ler var, kongre var, Alo Fatih yok. Sağa sola emirler yağdıramazsınız. Demek başkan olsa böyle çalışacak, bunun adı başkanlık sistemi değil.

  MEHMET FIRAT'I BİZ ÇAĞIRDIK

  Dengir Mir Mehmet Fırat'tan milletvekili olmasını biz rica ettik, davet ettik. Mithat Sancar'la bugün görüştük ama İhsan Eliaçık 'siyasete girmeyeceğim' dedi. Milletvekili için 2 dönem kuralımız var Pervin Buldan ve benim dışımda geçerli.Haziran Hareketi Sekreteryası ile görüştük, önemli bir dinamik. İttifak olsa olmasa varlıkları önemli. Direnişten gelen bir yapı."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir