Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
515.937
1.24%
4ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 4 C
  HDP Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

  HDP Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

  HDP eş genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Birleşmiş Milletler'e dilekçe göndererek başvuruda bulundu.
  • Ajanslar
  • 06.08.2015 - 18:27

  HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, "hukuk dışı, keyfi ve yargısız infazlar" suçlamasıyla, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti yürütme makamlarındaki en üst konumdaki yetkililer" hakkında, BM Özel Raportörü Christof Heyns'e inceleme yapması için dilekçe gönderdi.

  DİLEKÇEDE OLAYLAR TARİHLERİYLE BELİRTİLDİ

  BM Raportörlüğü'ne yapılan inceleme başvurusunda olaylar tarihleriyle ve oluş şekilleriyle yer aldı. Demirtaş ve Yüksekdağ, Kilis, Şırnak, Mardin ve Ağrı'da "yargısız infazlar", Diyarbakır'da "şüpheli ölüm", Mersin'de "faili meçhul ölüm" vakaları yaşandığını belirterek, dilekçede bunları isim ve yer vererek aktardı. Demirtaş ve Yüksekdağ, başvuru konusu olayların tamamının kendilerince hukuk dışı, keyfi ve yargısız infaz olarak değerlendirildiğini belirtti.

  "TÜRKİYE HÜKÜMETLERİ BENZER OLAYLARDA İŞLEM VE SORUŞTURMA YÜRÜTMEDİ"

  "Daha önce gerçekleşen benzer olaylar bakımından Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin bugüne kadar adli bir işlem ve soruşturma yürütmediğini" ileri süren Demirtaş ve Yüksekdağ, "Benzer olaylarda hükümetin yaklaşımı ve başvuru konusu olaylar sonrası yapılan açıklama ve olası failleri aklamaya dönük girişimler ile soruşturma dosyasındaki işlemlerle ilgili gizlilik kararı verilmesi, dolayısıyla kurbanların yakınları ve vekillerinin dosyaya ulaşmada soruşturmaya katılmalarının engellenmesi bakımından da başvuru zorunluluğu doğmuştur" ifadesini kullandı.

  HDP Türkiye yi BM ye şikayet etti #1


  Görüş Bildir