Petrol
110.88
0.17%
Euro
17.4002
0.60%
Dolar
16.3145
1.48%
Altın
968.28
0.21%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
485.805
2.11%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Davutoğlu'na mektup

  Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Davutoğlu'na mektup

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na mektup gönderdi.
  • 17.09.2014 - 14:11

  Kemal Kılıçdaroğlu ndan Başbakan Davutoğlu na mektup #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmek için şart koşan, "Ben ülkeyi yönetmeye talibim, karar ve sorumluluk bende’ demesini ve bunu eyleme dönüştürmesini bekliyorum bunu yaptığında muhatabımız olacaktır” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'na mektup yazdı.

  CHP Basın Birimi'nden yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Davutoğlu'na "açık mektup" gönderdiği bildirildi. Kılıçdaroğlu mektubunda, ''Bir bankayı sermayedarı, mevduat veya kredi müşterisine göre ödüllendirme veya cezalandırma hakkına, yetkisine kimse sahip değildir.'' dedi.

  KRİZİN SORUMLUSU OLMAYA ADAYSINIZ

  "Sizi peşinen uyarıyorum, bankacılık sektöründe yaşanabilecek yeni bir krizin sorumlusu olmaya adaysınız" diyerek mektubuna başlayan Kılıçdaroğlu, "Yüksek rakımlı tepede oturan beyefendinin, Türk bankalarından birisini hedef alan ve açık suç oluşturan sözleri karşısında sessiz kalıyorsunuz. Yeniden uyarıyorum, O zat Anayasal açıdan sorumsuzdur, siyaseten hesaba gelmez" görüşünü savundu.

  BU SORUMLULUK SEÇİM SANDIĞINDA DA PAYLAŞILMAZ

  Kılıçdaroğlu, mektubunda şu ifadeleri kullandı:

  "Türk bankalarını korumak, kollamak, denetlemek sizin ve hükümetinizin işidir, bu sorumluluk kanun karşısında da seçim sandığında da paylaşılamaz. Türkiye gibi açık toplumlarda suç ve ceza süreci şeffaftır. 'Şuradan yakalayamadık, buradan ceza keselim' olmaz. Bir bankayı sermayedarı, mevduat veya kredi müşterisine göre ödüllendirme veya cezalandırma hakkına, yetkisine kimse sahip değildir. Böyle bir keyfilik mali sistemin ortasında pimi çekilmiş el bombası bırakmaya benzer. Bu oyunun kazananı olmaz, herkes kaybeder."

  Bankalar Kanunu'nun açık olduğunu da vurgulayan Kılıçdaroğlu, sorunlu bankaya önce 68'inci maddenin uygulanarak önlem almasının isteneceğini, bir sonraki adımda 70'inci maddeye göre de yönetimin değişeceğini ve atama yapılacağını belirtti.

  SON KEZ UYARIYORUM

  Bu adımlar olmadan 71'inci maddeye göre bankaya el konulamayacağını bildiren Kılıçdaroğlu, şu görüşleri savundu:

  "Son kez uyarıyorum; Türk ekonomisi bankacılık kesiminde bugünkünü andıran bir dedikodu ve karalama kampanyasının bedelini ağır ödedi. 25 banka battı, milli gelirin üçte biri kadar zarar edildi. Eğer Başbakan iseniz lütfen gereğini yapın. Hedefteki bankada sorun varsa, yasal çerçevede kalarak çözün. Yok, sorun bankada değil, yüksek rakımlı tepenin sakinindeyse, kendisini önce bir sükûnete davet edin.

  KANUN HÜKÜMLERİNE GÖRE CEZALANDIRIN

  O Beyefendiye sorumsuzluğunun Size ve Türkiye'ye ödeteceği bedeli de hatırlatın. Bankayı, sermaye piyasasındaki yerli ve yabancı yatırımcıyı tedirgin ve mağdur edenleri, kanunun açık hükümlerine göre cezalandırın. Tavsiyem bunları yapın ve Başbakan olarak göreve başlayın. Kolay gelsin."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir