Kılıçdaroğlu: Ayakta kalan tek parti CHP

Kılıçdaroğlu: Ayakta kalan tek parti CHP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın her şeyi bırakarak ölülerle mücadele ettiğini söyleyerek, "Sen bırak İsmet İnönü'yü. Karşında Kemal Kılıçdaroğlu var. Gel benimle uğraş" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Sakarya İl Kongresine katıldı. Adapazarı Atatürk Kapalı Spor Salonunda düzenlenen kongrede konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin birçok sorunu olduğunu belirterek "Bütün bunları çok iyi bilmenizi isterim. Siz hiç Başbakanın esnaf dediğinizi duydunuz mu? Esnaf siftah yapabiliyor mu? Başbakan bunu kendine sorabiliyor mu? Esnaf kardeşlerime sözüm var. CHP iktidarında kesinlikle emekli maaşlarından kesilen yüzde 15 uygulamasına son vereceğiz" dedi.

'CHP 93 YILLIK BİR PARTİDİR'

Bütün demokrasilerde ve insan haklarına saygı duyulan yönetimlerde olduğu gibi çalışan insana saygı duyacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Aldatanlar ve Kaçıranlar Partisine söylüyorum. CHP 93 yıllık bir partidir. Geçmişi olan partidir ve halkına hesap vermeyi namusu gören partidir. Namuslu insanların partisi olduğu için CHP hala ayaktadır. Bizim tarihimiz boyunca dünya kadar parti yok oldu. Bu sürede ayakta kalan tek parti CHP'dir. Çünkü CHP halkın partisidir."

'İYİ EKONOMİDE ZAM MI YAPILIR?'

AK Parti'nin son 9 yılda kullandığı paranın 1 trilyon 397 milyar dolar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Soruyorum Başbakana. Yüreği varsa cevap versin. 9 yılda bu para ile hangi kesimin derdini çözdün? Sayın Başbakan 'ben kul hakkı yemedim' diyemez. 50 kere söyledim. Başbakan düzgün adamsa çıksın televizyona ve 'Ben kul hakkı yemedim' desin. Diyebiliyor mu? Diyemez! Ben Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum. Vergi dairelerini kapatsın. Ne gerek var. Bütün petrol istasyonlarının önüne vergi dairesi levhası assın. Dünyanın vergisini oradan alıyor. Mazotun benzinin fiyatına bakın. İyi ekonomide zam mı yapılır. AK Parti yolsuzlukla beslenen bir siyasi iktidardır."

'TÜRKİYE İYİ YÖNETİLMİYOR'

Türkiye'nin iyi yönetilmediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "2002'de AK Parti iktidar olmadan hapiste kişi sayısı 59 bin 429 idi. Bu Adalet Bakanlığı'nın resmi sayısı. 2011'de ise bu sayı 127 bin kişi. Ben Sakaryalı kardeşlerime soruyorum. Herkesin işi olsa evine ekmek götürse kimse hapse girer mi? Hapistekilerin büyük çoğu elektriği kaçak kullanmaktan ya da icradan içeride. Bu tabloyu Türkiye'de değiştireceğiz. Batman'ı düşünün. Rafineri var. 300 kişi işçi alınacak. Yılda 4 ay çalışacak bu işçiler. Buna 15 bin kişi başvuruyor. Bunlar bu memleketi bu hale getirdi. Üstelik yılda 4 ay çalışacaklar. Türkiye'ye yakışan bir tablo değil. Buna Türkiye'de izin vermeyin."

'ÖLÜNÜN ARKASINDAN KONUŞULMAZ, GEL BENİMLE UĞRAŞ'

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın ölülerle mücadele etmeye başladığını belirterek şunları söyledi: "Sayın Başbakan her şeyi bırakmış ölen insanlarla mücadele ediyor. Bu ülkede siyaset yapanları rahmetle anıyoruz. Ölünün arkasından konuşmuyoruz. Çünkü ölünün arkasından konuşulmaz. Biz herkesi rahmetle anarız. O ne yapıyor? Rahmetli İsmet İnönü ile uğraşıyor. Sen bırak İsmet İnönü'yü. Karşında Kemal Kılıçdaroğlu var. Gel benimle uğraş. Gel kaçma."

CHP'NİN TARİHİ BOYUNCA 3 BÜYÜK İCRAATI

Cumhuriyet Halk Partisi'nin tarihi boyunca 3 büyük icraat gerçekleştirdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Cumhuriyet kurmuştur. Sosyal demokrasiyi sağlamış ve çok partili hayata geçişi gerçekleştirmiştir. Şimdi 4. büyük devrimin zamanı gelmiştir. Artık Türkiye'ye demokrasiyi ve özgürlüğü getireceğiz. Herkesin konuşabildiği bir Türkiye'yi getireceğiz. Biz dönüşümlerin partisiyiz. Statükonun partisi AKP'dir. CHP iktidarında gazeteciler özgürce yazacak. CHP iktidarında gazeteciler hapis olmayacak. Herkes düşüncesini özgürce söyleyecek. Herkesin karnı doyacak. Gazeteciler işlerinden atılmayacak."