Euro
15.2131
-0.12%
Dolar
13.6432
-0.05%
Altın
788.5460
0.06%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
512.725
2.65%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C
  Haluk Koç ve Ömer Çelik'in koalisyon açıklamaları

  Haluk Koç ve Ömer Çelik'in koalisyon açıklamaları

  Liderlerin buluşmasının ardından, her konuda anlaşmanın zorunlu olmadığı fakat ülkenin menfaati için birçok konuda anlaşıldığı ifade edildi.
  • Haber Merkezi
  • 10.08.2015 - 23:05

  Haluk Koç ve Ömer Çelik in koalisyon açıklamaları #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun saat 18:00 de başlayan görüşmesi sona erdi. Görüşme 4 saat 20 dakika sürdü. Görüşme sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik, iki liderin Perşembe veya Cuma günü yeniden bir araya geleceğini ve nihai sonucun o görüşmede ortaya çıkacağını söylediler.

  Haluk Koç ve Ömer Çelik'in açıklaması ayrı ayrı gerçekleşti. Haluk Koç, CHP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada, "ülkenin menfaati için birçok konuda anlaşıldığını"; "kendi parti çıkarlarının ülke çıkarlarından önde olamayacağını" söyledi. Haluk Koç'tan dakikalar sonra açıklama yapan Ömer Çelik'tense Koç'un bu sözlerini tamamlayan ifadeler geldi:

  "Türkiye'nin iki zıt akımının bir araya gelmesi Türk siyasi hayatı için başlı başına bir kazanımdır. Zıt kutupların her konuda anlaşması tarihin sonu olur"

  İLK AÇIKLAMA HALUK KOÇ'TAN

  Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki koalisyon görüşmelerinin ardından ilk açıklama bu görüşmede yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'tan geldi.

  Şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine sabır dileyerek sözlerine başlayan Koç, şunları kaydetti:

  "5 ayrı toplantı tertip edildi. Burada her iki siyasi partinin temsilcileri kendi düşüncelerini ifade ettiler. Ülkemizin bugün karşı karşıya kaldığı sorunlar karşısında koalisyon kurup kuramayacakları konusunda irtibatta kaldılar.

  Ülkenin menfati göz önünde bulundurulduğundan birçok konuda mutabakata varıldığını söyleyebilirim.

  Haluk Koç ve Ömer Çelik'in koalisyon açıklamaları VİDEO

  "PERŞEMBE YA DA CUMA GÜNÜ YENİDEN GÖRÜŞECEKLER"

  Sayın genel başkanlar ilk defa ön görüşmelerden çıkan sonuçlar üzerine düşüncelerini ifade ettiler. Bu düşüncelerini net ve samimi bir şekilde ifade ettiler. Sanıyorum bu hafta içerisinde Perşembe veya Cuma günü sayın genel başkanlşar yeniden bir araya gelecekler.

  Yapıcı sonuç alıcı ve çok boyutlu sorunların çözüme katkı sağlayacak bir koalisyon amaçlıyoruz.

  Parti çıkarlarımızı, ülke çıkarlarının önüne koyma lüksünün olmadığını biliyoruz"

  ÖMER ÇELİK'İN AÇIKLAMALARI

  Haluk Koç'tan dakikalar sonra koalisyon görüşmelerinin AK Parti kanadındaki ismi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik açıklama yaptı. Ömer Çelik şehitlere başsağlığı diledi.

  İşte Çelik'in açıklamaları:

  "Bugün Bakanlar Kurulu'na açıklama yaptık. CHP'yle yaptığımız istikşafi görüşmeler hakkında bilgi verdik.

  Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama konusunda iki genel başkan görüştüler.

  Uzlaşılan konular ve anlaşılmayan konularda her iki başkan görüşlerini ifade ettiler. Genel başkanımız, Başbakanımız sayın Davutoğlu, uzlaşılan konulan, mesafe kat edilen konularda görüşlerini belirtti, CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu da görüşlerini belirtti.

  Perşembe ya da Cuma günü nihai değerlendirmeye varmak üzere bir kez daha bir araya gelecekler.

  Türkiye'nin iki zıt akımının bir araya gelmesi Türk siyasi hayatı için başlı başına bir kazanımdır. Zıt kutupların her konuda anlaşması tarihin sonu olur.

  Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama konusundaki seçeneklerin en geniş yelpazede değerlendirilmesi, Türk siyasi hayatı bakımından başlı başına bir kıymetlidir.

  "NİHAİ KARAR PERŞEMBE-CUMA GÜNÜ ORTAYA ÇIKACAK"

  Görüşmenin açık ve samimi olması, herkesin fikirlerini nezaket çerçevesinde belirtmesi memnuniyet vericidir. Tabanları birbirinden sosyolojik olarak ve siyaset algısı bakından farklı iki akımın belli noktalarda uzlaşması, uzlaşılamayan konularda net tespitler yapılması büyük bir emek gerektiriyor. Koalisyon olacak mı olmayacak mı Perşembe-Cuma ortaya çıkacak. En geniş yelpazede Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak üzere bütün seçenekler görüşüldü.


  Görüş Bildir