Euro
10.3916
0.79%
Dolar
8.6839
0.51%
Altın
498.21
0.81%
Borsa
1.414
0.85%
Bitcoin
292.623
-2.44%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Libya Başbakanı: Türkiye ile yaptığımız anlaşmada Yunanistan ile aynı fikirde değiliz

  Libya Başbakanı: Türkiye ile yaptığımız anlaşmada Yunanistan ile aynı fikirde değiliz

  Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Türkiye ile imzaladıkları 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası' konusunda Yunanistan ile fikir ayrılıkları olduğunu söyledi.
  • AA
  • 06.05.2021 - 06:21
  • Güncelleme : 06.05.2021 - 08:47

  Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye ile imzalanan anlaşmanın devam edeceğini söylemişti.

  Katar merkezli Al Jazeera kanalına verdiği mülakatta, Libya krizindeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dibeybe, bir kez daha Yunanistan'la farklı düşündüklerini, Türkiye ile varılan anlaşmaya sadık kalacaklarını vurguladı.

  "YUNANİSTAN İLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİZ"

  Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan ve Yunanistan'ın karşı çıktığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası hakkında görüşü sorulan Dibeybe, muhtıraya bağlı kalacaklarını kaydederek şunları söyledi:

  "Libya ve Türkiye arasındaki deniz anlaşması konusunda Yunanistan ile aynı fikirde değiliz. Libyalıların çıkarına hizmet eden bu anlaşmadan ayrılmayacağız."

  Libya Başbakanı: Türkiye ile yaptığımız anlaşmada Yunanistan ile aynı fikirde değiliz #1

  PARALI ASKERLERİN LİBYA'DAN ÇIKARILMASI

  Dibeybe, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter saflarında bulunan yabancı paralı askerlerin varlığına ilişkin, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Fransa gibi bölgesel ve uluslararası aktörlerle konuyu görüştüklerini kaydederek, "Bu ülkelerle yaptığımız görüşmeler neticesinde paralı askerlerin Libya'dan çıkarılması yönünde iyiye işaretler var." diye konuştu.

  Libya Başbakanı: Türkiye ile yaptığımız anlaşmada Yunanistan ile aynı fikirde değiliz #2

  "HAFTER İLE KOORDİNASYONUMUZ YOK"

  Nisan ayında Bingazi kentine yapacağı ziyaretin Halife Hafter milislerinin engellemesi nedeniyle iptal edildiği iddiasını da değerlendiren Dibeybe, kentte yapacağı kabine toplantısının "bazı lojistik durumlar nedeniyle ertelendiğini" ve Bingazi'deki toplantıyı yakında yapacaklarını açıkladı.

  Hafter'in kontrolündeki Bingazi ziyaretine ilişkin Hafter ile bir koordinasyon sağlamadıklarını belirten Dibeybe, "Koordinasyonumuz Bingazi Belediye Başkanı ve polis gücüyledir." dedi.

  Libya Başbakanı: Türkiye ile yaptığımız anlaşmada Yunanistan ile aynı fikirde değiliz #3

  "ANAYASA VE SEÇİMLE GEÇİŞ DÖNEMİNİ SONLANDIRMAK İSTİYORUZ"

  Libya Başbakanı ayrıca, silahlı kuvvetler kurumu hariç devlet kurumlarının yüzde 80’ini birleştirdiklerini, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki 5+5 Ortak Askeri Komisyonu'nun bu kurumun birleştirilmesinin çekirdeği sayıldığını aktardı.

  Ulusal birlik ve uzlaşıyı hedeflediklerini ve 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık ve parlamento seçimlerini zamanında gerçekleştirmeyi umduklarını vurgulayan Dibeybe, "Anayasa oluşturmak, seçimlere gitmek ve geçiş dönemlerini sonlandırmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir