New York belediye başkanı Adams: Türkiye'ye tekrar gitmeyi iple çekiyorum
AA

New York'un ikinci siyahi belediye başkanı olup ve 1 Ocak 2022'de göreve başlayacak Eric Adams, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2018'DE TÜRK TOPLUMU TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ

Adams, Türkiye dostu bir Amerikalı olarak 2018'de Türk toplumu tarafından ödüllendirildiğini belirtip, daha önce belediye başkanlığını yaptığı Brookyln'de de büyük bir Türk nüfusu olduğunu söyledi.

New York'taki Türk toplumunun, kentin ekonomisi ve esenliğine büyük katkıları olduğunu belirten Adams, ''Bunu görmekten gurur duyuyorum. Bu ilişkiyi sürdürmek istiyoruz. İş insanlarının olacağı delegelerle New York'ta ve Türkiye'de neler yapabileceğimize ve tabii ki kültürlerarası ilişkilere bakacağız." diye konuştu.

New York belediye başkanı Adams: Türkiye'ye tekrar gitmeyi iple çekiyorum

''TÜRKİYE'DE FAVORİ KENTİM İSTANBUL''

Daha önce Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve zengin bir kültürü deneyimlemeleri için New York'ta Türk öğrenciler de görmek istediğini söyleyen Adams, ''Türkiye'ye 5 ya da 6 kez, eyalet senatörü ve Brooklyn Belediye Başkanı olduğum zaman seyahat ettim ve bu tür seyahatlere devam etmeyi dört gözle bekliyorum. Üsküdar ve Brooklyn kardeş kentler ve favori kentlerimden biri olan İstanbul gibi birçok kentle kardeş şehir anlaşması yapmak istiyorum.'' ifadelerini kullandı.

New York belediye başkanı Adams: Türkiye'ye tekrar gitmeyi iple çekiyorum

''TÜRKİYE'NİN TARİHTE NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ''

Türkiye ile ilgili unutamadığı anılarından bahseden ve İstanbul Boğazı'ndan çok etkilendiğini belirten Adams, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de tarihi korumak için mükemmel bir yetenek sergilenmiş ve aynı zamanda İstanbul son derece modern bir kent. Antalya yine güzel yerlerden biri. Türkiye'nin insanlığın şekillenmesinde nasıl büyük bir rol oynadığını anlamanızı sağlayan da işte bu kombinasyon ve Türkiye geleceğin şekillenmesinde de büyük bir rol oynuyor. Osmanlı İmparatorluğu'na ve o dönemde yapılan bazı şeylere baktığımızda, Türkiye'de medeniyetlerin kesiştiğini ve tarihte ne kadar önemli olduğunu görüyoruz ve Türkiye'de beni en çok etkileyen de tam olarak bu.''

New York belediye başkanı Adams: Türkiye'ye tekrar gitmeyi iple çekiyorum

''KAPADOKYA'YA GİTMEK İSTİYORUM''

Adams, Türkiye'yi yeniden ziyaret etmek istediğini vurgulayarak "Tekrar gitmeyi iple çekiyorum. Ziyaret etmediğim birçok yer var, gidip bu harika yerleri görmek istiyorum. Bu sefer Kapadokya'ya gitmek ve sıcak hava balon turunu denemek istiyorum.'' dedi.

New York'un silüetine kazandırılan Türkevi binası için Adams, ''Güzel, harika bir başarı. Türk toplumu gurur duymalı.'' ifadelerini kullandı.

BULAŞIKÇILIKTAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Adams, New York Belediye Başkanlığına giden yolculuğunu ise şöyle anlattı:

''Daha önce bulaşıkçılık yapan, polis şiddeti gören, öğrenme güçlüğü çeken, orta öğretim için geceleri okula giden birinin hayat hikayesinde birçok kişi aslında kendini görüyor. Benim belediye başkanı olmam da şu an bulaşık yıkayan, garsonluk yapan, öğrenme güçlüğü çeken, hatta hapiste olan birisine şu an nerede olduklarını değil, ilerlemeye devam ettikleri sürece müthiş fırsatlar yakalayabileceklerini gösteriyor. Benim hikayem de aslında Eric Adams'ın belediye başkanı olmasından çok, 10 milyon hayalin gerçekleşme ihtimali.''

''POLİS VE HALK ARASINDAKİ GÜVENİ YENİDEN İNŞA ETMELİYİZ''

New York'un refahının ön şartının kentin güvenliği olduğuna dikkati çeken Adams, ''Kentin güvenli bir şehir olmaya devam ettiğinden emin olmak istiyoruz ki insanlar buraya gelip sağlıklı çocuklar ve aileler yetiştirebilsin.'' dedi.

Adams, eski bir polis olarak New York'ta artan suç oranları, polis şiddeti ve reformlar konusunda neler yapacağına dair değerlendirmede de bulunarak ''Polis ve halk arasındaki güveni yeniden inşa etmemiz gerek çünkü bu güven yıllardır yıkılmış durumda. Polislerin arkasında olacağım, işlerini yapmaları için onlara destek vereceğim. Görevini kötüye kullananlarınsa polis departmanında kalmasına müsaade etmeyeceğiz.'' değerlendirmesinde bulundu.

İLK ÜÇ MAAŞINI BITCOIN İLE ALMAK İSTİYOR

İlk üç ay maaşını Bitcoin ile almak istediği ve New York'u kripto para biriminin merkezi yapmak istediği açıklamalarıyla da dikkati çeken Adams, şunları kaydetti:

''Kripto para biriminden bahsederek dünyaya New York'un yeniliklere açık olduğu sinyalini verdim. İlk üç maaşımı kripto para ile almak istediğimi söylediğimde kentin yoksul bir bölgesini ziyaret ediyordum. Genç bir adam bana gelip kripto para ile alışveriş yapıp yapamayacağını sorunca gülümsedim. New York'ta bir taraftan milyarlarca dolarlık bir endüstrimiz var bir tarafta yoksul bölgelerde yaşayan gençler.

Kentin zenginliğinden yoksun kalanlar da nelerin mümkün olduğunu görebilmeli. Bu yüzden blok zincir (teknolojisi) ve Bitcoin alanında genişlemek istiyorum. Bunun kötüye kullanılmaması için düzenlemelere bakılabilir. New York'a 'Gelin, değişimden, bilimden korkmayalım' diyorum. İnovasyon beklemez, gelişmeye devam edecek. Ya kenarda durup izleyeceğiz ya da değişime öncülük edeceğiz.''

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)