Dolar
7.8256
0.3204%
Euro
9.1424
0.4206%
Altın
1883.46
0.1132%
Borsa
1121.17
0%
G. Altın
473.286
0.2183%
Bitcoin
83799.1
-1.1711%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C
  New York Times: AK Parti'ye karşı CHP'nin şansı var mı

  New York Times: AK Parti'ye karşı CHP'nin şansı var mı

  New York Times: Ak Parti'ye oy veren seçmenin yüzde 15'lik kısmını CHP'ye dönmeye ikna etmek zor..
  • 28.07.2012 - 15:34

  New York Times: AK Parti ye karşı CHP nin şansı var mı #1

  ABD'li yazar ve analist Andrew Finkel, New York Times'ın internet sitesinde yer alan yazısında 'Yeni CHP'yi değerlendirdi. Finkel, "Türkiye'nin enerji kazanan muhalefeti" başlıklı yazıda Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP'nin AK Parti karşısında güçlü bir muhalefet olabileceğini ifade etti.

  Muhalefetin zayıflığının hükümette bir kibir hali yarattığına ve Türkiye'nin bir "tek parti devleti"ne dönüşmesine neden olabileceğine dikkat çeken Finkel, geçtiğimiz hafta düzenlenen kongrede firesiz başkan seçilen Kılıçdaroğlu'nun bu gidişata bir son verebileceğini ifade etti.

  Finkel, İngiliz İşçi Partisi'nin eski lideri Tony Blair'in 1995'te partinin ideolojik kanadına teslim olmak yerine "rakibin doğru yaptıklarını ödünç alma" politikası geliştirdiğini hatırlatarak, aynı şeyi Kılıçdaroğlu'nun CHP'de yapıp yapamayacağını sorguladı. ABD'li analist şöyle devam etti:

  BAYKAL'IN YÜKSELEN MUHAFAZAKAR SINIF TAKINTISI

  "CHP'nin de bir ideolojik kanadı var. Deniz Baykal, 1992'de partiyi tek bir noktaya odaklayarak birlik sağladı: Yükselen muhafazakar sınıf takıntısı. Baykal, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin varlık hakkını sorgulamak dışında bir muhalefet yapmadı. Hayat tarzlarının dindar elitler tarafından tehdit altında olduğundan endişe eden küçük bir gruba yönelik kimlik politikaları geliştirdi. Ancak seçim kazanmaktan çok partisinin başında kalmaya niyetli göründü. Ve ordu ile mahkemelerin Ak Parti'yi kapatma girişimlerine destek verdi."

  KILIÇDAROĞLU ÇOK FARKLI AMA

  Baykal'ın bu tavrının CHP'ye oy kaybettirdiğini ifade eden Finkel, Kılıçdaroğlu'nun çok farklı bir insan olduğunu ancak Ak Parti'ye oy veren seçmenin yüzde 15'lik kısmını CHP'ye dönmeye ikna etmesinin zor olduğunu belirtti.

  KILIÇDAROĞLU AK PARTİ'DEN DERS ALABİLİR

  Finkel, "Bu doğrultuda, Kılıçdaroğlu, Ak Parti'den ders alabilir. Ak Parti iktidara gelmek için bir metamorfozdan geçti. 2001'de İslamcı ve Batı karşıtı bir hareketin kalıntıları üzerine kuruldu. İlerleyen dönemdeki başarısı ise AB üyeliğinde ve IMF programlarını uygulamada gösterdiği kararlılık gibi faktörlere bağlıydı" dedi.

  İŞTE KILIÇDAROĞLU İÇİN FIRSAT

  Ancak Erdoğan'ın son dönemde bu merkezci temelden uzaklaştığını savunan Finkel, bunun Kılıçdaroğlu için bir fırsat olduğunun altını çizdi.

  'Yeni CHP'nin Erdoğan'ın "kayıtsızlığından ve artan hata yapma eğiliminden faydalanması gerektiğini" belirten Finkel, Kılıçdaroğlu'nun kimlik politikalarını sona erdireceğinin ve sosyal farklılıklara daha hoşgörülü olacağının işaretini vermesi gerektiğini ifade etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir