Türkiye ile Sudan arasında tarım alanında iş birliği
AA

Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle kurduğu ilişkiler her geçen gün güçlenirken, geniş bir tarım potansiyeline sahip Sudan ile bu alanda yeni bir iş birliğine gidildi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ve beraberindeki heyet, bakanlık binasında önce bakan Tahir Muhammed Harbi ile görüştü. Bakan yardımcıları düzeyinde devam eden müzakerelerin ardından Tunç ile Hater iş birliği protokolüne imza attı.

TARIMDA BİRÇOK ALANDA İŞ BİRLİĞİ

Anlaşmada pilot çiftlik, tohumculuk, tarım araştırmaları, tarım hastalıkları, üretimin artırılması ve eğitimi konuları maddeleri yer aldı.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Tunç, imza töreninden sonra düzenlenen basın toplantısında, 2014 yılında iki ülke arasında imzalanan sözleşme maddelerinin gözden geçirildiğini ve iki gün devam eden toplantılarda üzerinde anlaşılan konuları mutabakat zaptı haline getirdiklerini söyledi.

Türkiye ile Sudan arasında tarım alanında iş birliği

"BİRİKİMİMİZİ KARDEŞ SUDAN İLE PAYLAŞACAĞIZ"

"Sahip olduğumuz bilgi ve birikimi dost ve kardeş Sudan ile paylaşmaktan mutluluk duyacağız." ifadelerini kullanan Tunç, Sudan'ın sahip olduğu birikimlerle karşılıklı kardeşhane bir ilişki geliştireceklerini dile getirdi.

Ülkelerin gıda arz güvenliklerini sağlamak üzere daha fazla dayanışma içerisinde olmaları gerektiğini belirten Bakan Yardımcısı Tunç, "Sudan ile tarımsal alanındaki ilişkilerimizi dünden daha iyi bir noktaya taşımak zorundayız." şeklinde konuştu.

Tunç, "Türk iş adamlarımızın Sudan'da tarım faaliyetlerinin yanı sıra iki ülke bakanlıklarının teknik kapasitelerini paylaşmaları hedefimiz olacaktır." diye konuştu.

Türkiye ile Sudan arasında tarım alanında iş birliği

Sudan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Hater de anlaşmanın iki ülke halklarına faydalı olmasını diledi.

Hater, "İki ülkenin kazanacağı ve yeni nesillerin haklarını koruyacak bir anlaşmaya varılmasını arzu ediyorum." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ile Sudan arasında tarım alanında iş birliği

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)