Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
487.359
-8.65%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C
  Aslı Aydıntaşbaş'tan Yunan Başbakana ziyaret

  Aslı Aydıntaşbaş'tan Yunan Başbakana ziyaret

  Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, Yunanistan'da Syriza zaferinin ardından yeni Başbakan Aleksis Çipras'ı ziyaret etti.
  • 27.01.2015 - 05:36

  Aslı Aydıntaşbaş tan Yunan Başbakana ziyaret #1

  Milliyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen genel seçimleri izlemek için Yunanistan'a gitti.

  "SICAK, DOĞAL, SEMPATİK"

  Sonuçların açıklandığı gece orada bulunan Aydıntaşbaş, yeni başbakan Alexis Tsipras hakkındaki izlenimlerini anlattı. Aleksis Çipras ile fotoğraf çekilen Aydıntaşbaş, yeni Başbakanı "sıcak, doğal, sempatik" kelimeleriyle özetledi.

  İşte Aydıntaşbaş'ın Atina izlenimleri;

  TÜRKİYE ŞAŞKINLIĞI

  Zafer gecesi görüştüğüm Syriza yetkilileri, Türkiye’de sol partiler ve sosyal medya üzerinden gelen yoğun ilgiyi, şaşkınlık ve büyük memnuniyetle karşıladı. Onların gözü, Avrupa kamuoyundaydı; ancak en yüksek sesli tempo tutan tribün, doğudaki komşu oldu.

  ÇİPRAS SICAK VE SEMPATİK

  Seçim gecesi ayaküstü Syriza lideri Aleksis Çipras’ı yakaladım. (Çipras’la daha derinlikli sohbeti önümüzdeki günlerde Milliyet’te okuyacaksınız.) Sıcak, doğal, sempatik biri. Türkiye kamuoyunun yoğun ilgisi, 40 yaşındaki genç Syriza liderini heyecanlandırmıştı. Bu durumu ”çok sevindirici ve yüreklendirici” bulduğunu söyledi.

  HDP VE ÖDP VAR; CHP YOK

  Türkiye’de farklı kesimler Syriza’yı sahiplense de partinin aslında sadece HDP ve ÖDP ile organik ilişkisi var. Seçim gecesi itibariyle CHP’yle bir temas olmamış; ancak hem HDP hem de ÖDP seçimlere temsilci yollamıştı. (Ayrıca Syriza lideri Aleksis Çipras son dönemde birçok Avrupa lideri yanında Ahmet Davutoğlu’yla da bir araya gelmişti.)

  TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİ İSTİYOR

  Bu seçimde Yunanistan’da yaşayan Türk azınlık büyük ölçüde Syriza’ya yöneldi. Syriza Gümülcine’den % 50 oy aldı; Türk kökenli 3 milletvekili var. Parti azınlık haklarına sahip çıkıyor. Türkiye ile ilişkiler konusunda ise, daha önceki iktidar döneminde başlayan ”yakınlaşma” politikasını devam ettirmek istiyor.

  Yunanistan'ın yeni lideri Alexis Tsipras'ın yemin töreni

  Aslı Aydıntaşbaş tan Yunan Başbakana ziyaret #2


  Görüş Bildir