Petrol
113
0.37%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.157
2.02%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Eyüp Sultan Türbesi Ramazan'ın ilk cuması açılacak

  Eyüp Sultan Türbesi, yaklaşık 4 yıl süren restorasyonun ardından ramazanın ilk cuması açılacak.
  • AA
  • 17.06.2015 - 13:53
  Eyüp Sultan Türbesi Ramazan'ın ilk cuması açılacak

  Eyüp Sultan Türbesi Ramazan ın ilk cuması açılacak #1

  İstanbul'da, Ramazan ayında vatandaşların en sık ziyaret ettiği mekanların başında gelen Eyüp SultanTürbesi, yaklaşık 4 yıl süren restorasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımının beklendiği törenle Ramazan'ın ilk cuması açılacak.

  RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

  Hazreti Muhammed'i, Mekke'den Medine'ye hicreti sonrasında evinde 7 ay misafir olarak ağırlayan Hazreti Halid Ebu Eyyüb el-Ensari'nin Türbesi'nde, bazı çinilerin yerinden oynadığı, bazılarının ise yerinde olmadığının tespit edilmesi üzerine 2011 yılının Nisan ayında başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.

  4 YIL BOYUNCA TİTİZ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ

  Geçmişte yüzeysel ve yanlış müdahaleler gören türbede, 4 yıl boyunca titiz bir çalışma yürütüldü. Çatıdan zemine kadar hemen her yere sıvanan beton ve çimento harçları tamamen temizlendi. Bina, yıllar içinde yapılan ve orijinal durumunu bozan unsurlardan arındırıldı. Türbe ve ziyaret mahallinde bulunan, farklı devirlere ait çinilerin çoğunun duvar üzerine değil ahşap bağdadi sıva üzerine döşendiği, ahşap konstrüksiyonun neredeyse tamamının çürüdüğü ve çinilerin de birçok yerde bağdadi sıvadan ayrıldığı tespit edildi. Ahşap konstrüksiyon ve bağdadi duvarların tamamının çürüdüğü belirlendi. Bina askıya alınıp tüm konstrüksiyon büyük bir hassasiyetle değiştirildi. Türbe içindeki toplam 7 bin 678 çini, tek tek numaralandırılarak tespitleri yapıldıktan sonra söküldü. Sökülen çiniler hassas bir temizlikten geçirildi.

  Eyüp Sultan Türbesi Ramazan ın ilk cuması açılacak #2

  "İNŞALLAH BU RAMAZAN'DA AÇILACAK"

  İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Hz. Muhammed'in ordusunda sancaktar olup İstanbul'un muhasarası sırasında şehit olan Hazreti Ebu Eyyüb el-Ensari'nin mezarının bulunduğu türbenin uzun zamandır restorasyonda olduğunu hatırlattı.

  Eyüp Sultan Camisi'nin iç avlusunun önünde yer alan Eyüp Sultan Türbesi'nin 19 Haziran'da ziyarete açılacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Yaran, "İnşallah Ramazan'ın ilk cumasında, Eyüp Sultan Türbesi de ziyarete açılacak. Uzun aradan beri restorasyondaydı. Vatandaşlar açılmasını bekliyorlardı. Daha önceden birkaç kere açılacağı söylendi ama inşallah bu Ramazan'da açılacak" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir