Euro
10.1591
-0.04%
Dolar
8.3867
-0.09%
Altın
506.4
-0.07%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
326.271
7.82%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C
  AB, koronavirüs aşı teklifini DTÖ'ye sundu

  AB, koronavirüs aşı teklifini DTÖ'ye sundu

  Avrupa Briliği (AB), Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) koronavirüs aşıları üzerindeki ticari engellerin azaltılmasını ve üretimin artırılması teklifini sundu.
  • AA
  • 05.06.2021 - 06:08
  • Güncelleme : 05.06.2021 - 06:49

  Dünya genelinde koronavirüs aşılarının adaletsiz dağılımı şirketlerin patentlerinin iptal edilmesini gündeme getirmişti.

  Bu gelişme kapsamında kimi ülke liderleri patentlerin kaldırılmasına sıcak bakarken kimi de karşı çıktı.

  AB yönetimi bu konuda bir alternatif ortaya koydu

  GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE AŞI ÜRETİM YATIRIMLARI YAPILACAK

  Bu ürünlerde küresel tedarik zincirleri açık tutulacak. Aşı ve içeriğindeki ürünlere ihracat kısıtlaması getirilmeyecek. Aşı üreten ülkeler, üretimin "adil" bir kısmını ihraç edecek.

  Bunun yanı sıra; Aşı üretiminin artırılması teşvik edilecek. Gelişmekte olan ülkelere aşı üretim yatırımları yapılacak. Ülkelerin aşıları uygun fiyata edinmeleri sağlanacak.

  FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ KALDIRILMASI KONUSU YER ALMIYOR

  DTÖ'nün mevcut Fikri Mülkiyet Haklarının Ticari Niteliklerine İlişkin Anlaşması'nda (TRIPS) yer alan zorunlu lisan kullanımı kolaylaştırılacak.

  AB'nin teklifinde, aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılması konusunda bir girişim yer almaması dikkati çekti.

  Hindistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başını çektiği bazı ülkelerin koronavirüs salgınının tedavisi, teşhisi ve yayılmasının önlenmesi için fikri mülkiyet haklarını düzenleyen anlaşmanın (TRIPS) belli hükümlerinin rafa kaldırılmasını talep eden önerisi DTÖ'de gündeme gelmiş ve bu konuda müzakerelere başlanmıştı.

  ABD FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ KALDIRILMASINI DESTEKLEMİŞTİ

  ABD yönetimi, mayıs ayında aşılarla ilgili fikri mülkiyet hakları konusunda tutumunda değişikliğe giderek bu hakların kaldırılması fikrine destek vermişti.

  AB ise bunun tartışılabileceğini ancak kısa vadede çözüm sağlamayacağını, öncelikle aşıların paylaşılması, üretilen aşıların ihraç edilmesi ve aşı üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırım yapılması gerektiğini açıklamıştı.

  Fikri mülkiyet hakkının kaldırılması fikri yoksul ve bazı gelişmekte olan ülkeler tarafından desteklenirken, bazı batılı ülkeler ve ilaç şirketleri plana karşı çıkıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir