Dolar
7.2267
-0.0262%
Euro
8.5149
-1.132%
Altın
2029.46
-1.6367%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
471.917
-1.5666%
Bitcoin
84097.36
-1.7117%
30ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 30 C
  Ağız kokusunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler

  Ağız kokusunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler

  Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar, sigara, alkol kullanımı gibi sağlıksız alışkanlıklar ve yediğiniz yiyeceklerin neden olduğu ağız kokusunun önüne geçmek için dikkat etmeniz gerek 8 maddeyi sıraladık.
  • İHA
  • 18.06.2019 - 10:59
  • Güncelleme : 18.06.2019 - 10:59
  Ağız kokusunu önlemek için dikkat edilmesi gerekenler

  Ağız kokusu, kişinin kendisinin ve etrafındaki insanları rahatsız eden önemli sağlık problemlerinden biri.

  Ağız kokusuna neden olan 8 maddeye dikkat ederek, bu problemin önüne geçmek mümkün.

  UYGUN OLMAYAN AĞIZ HİJYENİ

  Dişlerimiz üzerinde biriken gıdalar, temizlenmediğinde diş eti inflamasyonuna yol açar. Bu durum diş eti kanamalarına ve ağız kokusuna yol açacaktır. Günlük düzenli fırçalama, ağız kokusunun önlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

  DİŞ ÇÜRÜKLERİ

  Tedavi edilmeyen çürükle,r dişler üzerinde kavite oluştururlar. Bu kaviteler üzerinde biriken besin artıkları, şiddetli ağız kokusuna yol açacaktır.

  DİŞ TAŞLARI

  Diş taşının yapısında bakteri ve besin artıkları bulunur. Temizlenmeyen diş taşları ve üzerinde çoğalan bakteriler, ağız kokusuna sebep olur.

  DİLİN FIRÇALANMAMASI

  Bazı bireylerde genetik olarak dil üzerinde bulunan girinti ve çıkıntılar derin olabilir. Böyle bir durumda dil üzerinde bulunan besin artıkları, ağız kokusuna yol açacaktır.

  UYGUN OLMAYAN PROTEZLER

  Ağız içerisindeki yumuşak dokular ile uyumlu olmayan ve yeterli cilaya sahip olmayan protezler, besin birikimine ve diş etinde enfeksiyona sebep olur.

  Ağız içi protezler çok iyi cilalanmış olmalı ve diş etleri ile mükemmel bir uyum içinde olmalıdır.

  TÜTÜN ÜRÜNLERİ KULLANIMI

  Sigara kullanımı ağız içerisindeki tükürük akış hızını düşürür. Bu durum, ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını artırır. Çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olur.

  ALKOL KULLANIMI

  Alkol, ağız kuruluğu yapacağından koku oluşmasını tetikler. Alkol vücut içerisinde reaksiyona girip, ağız kokusuna neden olacak bileşenler oluşturur.

  HASTALIKLAR

  Diabet, ağız içerisinde aseton konusunun oluşmasına neden olabilir. Reflü, gastrit, mide ülseri gibi hastalıklar ağız kokusuna yol açar. Solunum yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalıkları da ağız kokusuna yol açabilmektedir.

  Görüş Bildir