Petrol
87.69
-0.41%
Euro
17.9872
-0.18%
Dolar
18.5307
0.07%
Altın
985.45
-0.21%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
366.204
4.40%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Antalya'da 30 santimlik safra kesesi dünya tıp literatürüne girdi

  Antalya'nın Kumluca ilçesinde şiddetli karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran kadının safra kesesinin 30 santim uzunluğa ulaştığı belirlendi.
  • DHA
  • 27.02.2021 - 13:27
  Antalya'da 30 santimlik safra kesesi dünya tıp literatürüne girdi

  Antalya Kumluca Devlet Hastanesi'ne başvuran 49 yaşındaki M.Y. adlı kadın, şiddetli karın ağrısı şikayeti çektiğini, antibiyotik ve ağrı kesicilerin de kendisini rahatlatmadığını söyledi.

  İzmir'de oturduğunu, ancak orada ameliyat olma fırsatı bulamadığını belirten M.Y., hastanenin genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Raziye Duruk tarafından muayene edildi.

  Safra kesesinde taş olduğu belirlenen kadının ameliyat edilmesine karar verildi.

  30 SANTİM OLAN SAFRA KESESİ ALINDI

  Kapalı safra kesesi ameliyatına alınan M.Y.'nin karnına kamera eşliğinde 4 ayrı kesiden giriş yapıldığında şaşırtıcı bir durumla karşılaşıldı. M.Y.'nin safra kesesinin olması gerekenden çok büyük olduğu ve rahme doğru indiği belirlendi.

  Ameliyat sonucu M.Y.'nin normalde 7- 10 santim olması gerekirken, yaklaşık 30 santim uzunluğuna ulaşan safra kesesi alındı. Safra kesesinden irili ufaklı çok sayıda taş da çıkarılan M.Y., sağlığına kavuştu.

  Antalya da 30 santimlik safra kesesi dünya tıp literatürüne girdi #1

  "DÜNYA ÇAPINDA TIP LİTERATÜRÜNDEKİ İKİNCİ VAKA"

  Op. Dr. Raziye Duruk, hastasından çıkardığı 30 santimlik safra kesesinin dünya tıp literatürüne girdiğini söyledi.

  Daha önce 2017 yılında Hindistan'da 30 santim uzunluğunda safra kesesi vakasının tespit edildiğini ve literatüre girdiğini anlatan Op. Dr. Raziye Duruk, ameliyat sürecini şöyle anlattı:

  "Hastam M.Y. safra kesesinde taş olduğunu, şiddetli karın ağrısı olduğunu, İzmir'de ikamet ettiğini, antibiyotik ve ağrı kesicilerle rahatlamadığını, ameliyat olmak istediğini, fakat İzmir'de pandemi yoğunluğundan dolayı ameliyat olamadığını, bu sebeple tarafıma başvurduğunu ifade etti. Hastayı değerlendirildikten sonra safra kesesindeki taş için kapalı safra kesesi operasyonu planladım. 23.02.2021 tarihinde hastayı ameliyata aldım. Kapalı ameliyat için kamera eşliğinde hastanın karnına girdiğimizde devasa bir kitleyle karşılaştık. Yaptığımız incelemenin akabinde bu kitlenin safra kesesi olduğunu ortaya koyduk.

  Ekip olarak oldukça şaşırdık, çünkü normalde safra kesesi karaciğer yatağında, karaciğerin altında gömülü halde bulunan bir organdır. Hastamızın safra kesesi karaciğer yatağından taşmış ve hastanın rahmine kadar uzanmaktaydı. Hastanın ameliyatını kapalı teknikle açık ameliyata geçmeden karına açtığım 4 küçük delikten tamamladım. Safra kesesinin operasyondaki boyutu yaklaşık 30 santim civarında, içi boşaltılmış haldeki uzunluğu 20 santimdir. İçerisinden çok sayıda büyük taş çıkarıldı. Tıp literatüründe benzer tek bir vaka bulunmaktadır. 2017 yılında Hindistan'da 30 santim uzunluğunda bir safra kesesi vakası tespit edilmiştir. Hastanemizde tespit edilen vaka dünyanın en büyük iki safra kesesinden biridir ve dünya çapında tıp literatüründeki ikinci vakadır."

  Antalya da 30 santimlik safra kesesi dünya tıp literatürüne girdi #2

  Antalya da 30 santimlik safra kesesi dünya tıp literatürüne girdi #3


  Görüş Bildir