Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.796
-0.27%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Ara öğün beslenme çantası olmalı

  Çocuklar için beslenme de en az uyku kadar önemli. Bu yüzden okula giderken çocuğunuzun ara öğününün kantin olmaması için beslenme çantasını renklendirebilirsiniz.
  • 14.10.2014 - 17:30
  Ara öğün beslenme çantası olmalı

  Ara öğün beslenme çantası olmalı #1

  Kahvaltının her yaşta günün en önemli öğünü olduğunu vurgulayan Şenses, sözlerine şöyle devam etti: "Bu nedenle okul dönemindeki çocuklarda da kahvaltının atlanmaması gerekiyor. Fiziksel ve zihinsel performansı artırmak için de çok önemli olan bu öğünde; peynir, süt, yumurta gibi kaliteli protein kaynağı besinlerin ve domates, salatalık gibi taze sebzelerin mutlaka bulunması gerekiyor. Ekmeğin de kahvaltıda mutlaka bulunması gerek. Reçel, bal ve pekmez gibi gıdalar ise kontrollü bir şekilde menüye eklenmeli. Kahvaltıda çocuklara çay yerine meyve çayı hatta mümkünse taze sıkılmış meyve suyu hazırlamak önemli. Çok erken okula giden çocuklar içinse süt içine karıştırılan tahıl gevreği kolaylık sağlar."

  ARA ÖĞÜN TERCİHİ KANTİN DEĞİL BESLENME ÇANTASI OLMALI

  Teneffüs aralarında kantinlerden alınan abur cuburlar yerine çocukları beslenme çantasındaki sağlıklı besinlere yönlendirmenin çok önemli olduğunu belirten Dyt. Özgök Şenses, bu noktada sınıf öğretmenlerinin de çocukları evden yiyecek getirmek konusunda yönlendirmesinin faydalı olacağını ifade etti. Diyetisyen Özgök Şenses, sağlıklı bir beslenme çantasında olması gerekenleri şöyle sıraladı:

  Taze meyveler: Günlük vitamin mineral ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor.

  Kuru meyveler: (Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir vb.): Hem günlük enerji ihtiyacını karşılıyor hem de kan yapıcı özelliği ile fayda sağlıyor. Ancak yüksek kalorili oldukları için kontrollü tüketilmesi önemli. Fındık, badem, ceviz: Omega açısından zengin olan mineral deposu bu yiyecekler, aynı zamanda yüksek enerjiye sahip olma özelliği taşıyor.

  Taze sıkılmış meyve suları veya katkısız meyve suları: Meyve suyunun taze meyvelerden sıkılması önemli, ancak alternatif olarak katkısız meyve suları da tercih edilebilir. Meyve suları; enerji, vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasına yardımcı oluyor.

  Süt veya ayran: Özellikle protein ve kalsiyum içerikleri nedeniyle çocukların büyümesine katkı sağlıyor. Ev yapımı börekler ve kekler: Ev yapımı peynirli ya da ıspanaklı börek veya kuru meyve, ceviz, fındıkla zenginleştirilmiş ince kek dilimleri günlük enerji ihtiyacının bir kısmının karşılamasına yardımcı oluyor.

  Sağlıklı sandviçler: Ton balığı, beyaz peynir veya kaşar peyniriyle hazırlanmış ve içerisine domates, tatlı biber, marul, salatalık eklenmiş sandviçler yine hem kalsiyum hem protein hem de vitamin-mineral ihtiyacını karşılıyor. Özellikle, kepekli veya tam buğday ekmeği tercih edildiğinde tokluk hissi de daha uzun süre devam ediyor.

  Su: Özellikle çocukların suya ihtiyaç duydukları anda hemen tüketebilmeleri ve su içme alışkanlığı edinmeleri için mutlaka beslenme çantalarında bulundurulması gerekiyor.


  Görüş Bildir