Petrol
115.55
1.21%
Euro
17.4205
-0.79%
Dolar
16.2289
-0.73%
Altın
966.44
-0.63%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.475
-2.64%
22ºC
İstanbul
Bulutlu 22 C

  Araştırma: Koronavirüs, akciğerlerde gizli hasar bırakabilir

  Ksenon gazıyla tarama yapan araştırmacılar, akciğerlerde geniş karanlık alanların varlığına dikkat çekti.
  • Haber Merkezi
  • 29.01.2022 - 10:26
  • Güncelleme : 29.01.2022 - 10:33
  Araştırma: Koronavirüs, akciğerlerde gizli hasar bırakabilir

  Koronavirüsün insanlar üzerindeki etkisine ilişkin yeni bir araştırma yapıldı.

  İngiltere'de gerçekleştirilen pilot çalışmada, koronavirüsün uzun süreli etkilerine maruz kalan bazı kişilerin akciğerlerinde gizli hasar olabileceği sonucu ortaya çıktı.

  KORONAVİRÜSLÜ HASTALARA AKCİĞER TARAMASI

  Çalışmaya dahil olan bilim insanları, rutin taramalarla tanımlanmayan akciğer anormalliklerini belirlemek üzere ksenon gazının kullanıldığı yeni bir tarama tekniğine başvurdu.

  NEFES DARLIĞI YAŞAYANLAR MERCEK ALTINDA

  Koronavirüse ilk yakalandıklarında hastaneye kaldırılmaları gerekmeyen ancak ilk enfeksiyonlarından sonra uzun süreli nefes darlığı yaşayan 11 kişi üzerinde inceleme gerçekleştirildi.

  Buna göre araştırmacılar, bulguların uzun süreli koronavirüste nefes darlığının neden bu kadar yaygın olduğuna az da olsa ışık tuttuğunu söylüyor.

  Araştırma: Koronavirüs, akciğerlerde gizli hasar bırakabilir #1

  KSENON GAZI KULLANILDI

  Tüm katılımcılar tarama sırasında ksenon gazı soludu. Uzun süreli koronavirüs hastası olan kişilerin çoğu için gaz transferinin sağlıklı insanlardaki kontrollere göre daha az etkili olduğu ortaya çıktı.

  GENİŞ KARANLIK ALANLAR DİKKAT ÇEKTİ

  BBC'nin aktardığına göre, koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırılan kişilerde de benzer anormallikler görüldü. Ksenon taramalarındaki daha geniş karanlık alanların akciğer anormalliklerinin işareti olabileceğine dikkat çekildi.

  Araştırmacı Dr. Emily Fraser, insanlara neden nefes nefese kaldıklarını tam olarak açıklayamamanın sinir bozucu olduğunu söyledi. X-ışınları ve bilgisayarlı tomografi tarama yöntemlerinin genellikle herhangi bir anormallik göstermediği belirtiliyor.

  HEDEF, SEMPTOMLARI TETİKLEYEN MEKANİZMALARI ANLAMAK

  Bir diğer araştırmacı Profesör Fergus Gleeson, "Uzun süreli koronavirüs hastası olan kaç kişinin anormal tarama sonuçları olacağı, tespit ettiğimiz anormalliğin nedeni ve uzun vadeli sonuçları gibi yanıtlanması gereken önemli sorular var. Bu semptomları tetikleyen mekanizmaları anladığımızda, daha etkili tedaviler geliştirmek için daha iyi konumlanmış olacağız." dedi.

  Sonuçları doğrulamak için daha ayrıntılı ve geniş kapsamlı bir çalışmanın yürütüldüğü kaydedildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir