Petrol
105.16
2.23%
Euro
17.462
-0.03%
Dolar
17.0119
0.23%
Altın
968.09
0.55%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
343.312
0.54%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Aşı olmak orucu bozar mı? Oruçluyken koronavirüs aşısı yaptırılır mı?

  Türkiye'de koronavirüs aşısı uygulamaları devam ederken, üç ayların gelmesiyle birlikte oruç tutmak isteyen vatandaşların akıllarında soru işareti oluştu. Peki aşı olmak orucu bozar mı? İşte yanıtı..
  • Haber Merkezi
  • 18.02.2021 - 15:27
  • Güncelleme : 03.04.2021 - 08:47
  Aşı olmak orucu bozar mı? Oruçluyken koronavirüs aşısı yaptırılır mı?

  Koronavirüs aşıları yaklaşık 5 milyon üzerinde insana uygulandı ve yıl sonuna kadar devam etmesi planlanıyor.

  Üç aylar ve Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte aşı yaptıracak olan vatandaşlar konuyla ilgili detayları araştırmaya başladı.

  Oruçluyken aşı yaptırılır mı, koronavirüs aşısı orucu bozar mı? sorusunun yanıtı aranıyor.

  Diyanet İşleri Başkanlığı oruçluyken aşı yaptırmak konusundaki görüşlerini her yıl paylaşıyor.

  Peki aşı orucu bozar mı? İşte milyonların merak ettiği soruların cevabı..

  AŞI OLMAK ORUCU BOZAR MI?

  Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.

  Hastanın vücuduna direnç sağlamak için bir gıdayı iğne veya serum yoluyla enjekte etmek orucu bozar. Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler.

  Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur.

  Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur.

  Daha sonra bu oruç kaza edilir.

  DİYANET'TEN AŞI VE ORUÇ AÇIKLAMASI

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, COVID-19 aşısı ve diğer aşıların orucu bozmadığına dair açıklamalarda bulundu.

  Bozkurt, hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmadığını belirterek, "Aşının vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir" dedi.

  Aşıların içeriğinde vücudu besleyici vitamin veya gıda içerikli bir içerikleri olmadığından orucu bozmadığını fakat bu konuda göz ardı edilmemesi gerekenin şüpheli şeylerden hep uzak durup şüphesizlere yönelmek olduğuna değinen Bozkurt, ramazan boyunca oruca engel olabilecek her şeyden uzak durulması gerektiğine işaret etti.

  Gün içerisinde oruçluyken COVID-19 aşısını yaptırmak zorunda olanların ya da randevusu gün içinde verilenlerin rahatlıkla aşısını yaptırabileceğini aktaran Bozkurt, "Çünkü sağlığı korumak, sağlıklı kalabilmek ve bulaşı önlemek için bu önemli bir tedbirdir. Haliyle bundan uzak durmamak için aşı olmak zorundayız. Bu aşıyı olmak zorunda olan insanlara orucun engel olmadığını hatırlatmak isterim" şeklinde konuştu.

  COVID-19 aşısının orucu bozmaması nedeniyle kaza ve kefaretin gerekmediğini vurgulayan Bozkurt, "Koronavirüs aşısı dahil olmak üzere hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmamaktadır. Böyle şeyin vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir. Ancak gün içinde olmak isteyenler varsa olabilir, oruca zarar vermeyecektir bu durum" değerlendirmesinde bulundu.

   

  Aşı olmak orucu bozar mı? Oruçluyken koronavirüs aşısı yaptırılır mı? #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir