Petrol
114.06
-0.10%
Euro
17.5956
0.21%
Dolar
16.3697
0.13%
Altın
974.49
0.19%
Borsa
2451
-1.34%
Bitcoin
475.909
-3.16%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Astrazeneca: Aşı çalışmalarında hata yaptık

  Astrazeneca - Oxford Üniversitesi corona virüs aşısı hakkında AstraZeneca tarafı, aşı çalışmalarında hata yaptıklarını ancak bunun düzeltildiğini duyurdu.
  • Haber Merkezi
  • 27.11.2020 - 03:17
  Astrazeneca: Aşı çalışmalarında hata yaptık

  Bir fincan kahveden daha ucuz oldğu belirtilerek, “Kendinize bir aşı alın” mottosuyla tanıtılan, AstraZeneca-Oxford Üniversitesi koronavirüs aşısının yüzde 90’a varan etkinliği olduğu ifade edilmişti.

  New York Times’ın haberine göre, Astrazeneca koronavirüs aşısını açıklarken ‘yüzde 90’a varan’ ifadesini kullanması, açıklamada aşıyla ilgili bazı bilgilerin eksik olması ve neden ilk aşının yarım doz uygulandığı soruları merak uyandırdı.

  Astrazeneca: Aşı çalışmalarında hata yaptık #1

  "AŞI DOZAJINDA HATA YAPTIK"

  Astrazeneca tarafı ve uzmanlar konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

  AstraZeneca tarafı, aşının bilgilerinin eksik olduğu, yeni bilgiler almak için ek testlerin devam edip etmeyeceğine dair soruya, aşının son denemelerinde katılımcılara enjekte edilen aşı dozajında hata yaptıklarını kabul etti.

  Birçok Bilim insanı ve endüstri uzmanı, AstraZeneca'nın başlangıçta verileri ifşa etme biçimindeki eksiklikler, aşının uygulanma şekli gibi birçok hatanın sonuçların güvenilirliğine olan güvenlerini aşındırdığının altını çizdi.

  Astrazeneca: Aşı çalışmalarında hata yaptık #2

  ACİL KULLANIM İZNİ VERME İHTİMALİ AZALDI

  ABD'deki yetkililer, aşının yüzde 90’a varan olarak açıklanan sonuçlarının yaşlıların verilerini yansıtmadığını açıklarken sonuçların net olmadığının altını çizdi. Yetkililer, ABD ya da başka ülkelerin onay verecek makamlarının AstraZeneca -  Oxford Üniversitesi aşısına acil kullanım iznini hızlı bir şekilde verme ihtimalinin azaldığını ve bunun beklenmedik bir aksaklık olduğunu söylediler.

  Astrazeneca: Aşı çalışmalarında hata yaptık #3

  "DOZAJ HATASINI BİR ÇALIŞAN YAPTI"

  AstraZeneca sözcüsü ise Michele Meixell, denemelerin "en yüksek standartlarda yürütüldüğünü" söyledi. AstraZeneca'nın araştırma ve geliştirmeden sorumlu yöneticisi Menelas Pangalos tarafından yapılan açıklamada testleri ve aşının açıklanma şeklini savundu. Dozaj hatasını bir çalışanın yaptığını belirten Pangalos, “Hatayı farkettikten sonra aşıyı denediğimiz yerlere derhal haber verdik” şeklinde konuştu.

  Astrazeneca: Aşı çalışmalarında hata yaptık #4

  "ŞEFFAFLIK VE TİTİZLİKTE ZAYIF NOT ALDILAR"

  Florida Üniversitesi'nde biyoistatistikçi veaşı deneme tasarımı uzmanı olarak görev yapan Natalie Dean, "Açıklanan tüm bilgilerin nereden ve nasıl bir araya geldiğini anlayamıyorum" dedi. AstraZeneca ve Oxford'un "bildirdikleri aşı deneme sonuçları söz konusu olduğunda şeffaflık ve titizlik açısından zayıf bir not aldıklarını" yazdı.

  Weill Cornell Tıp Koleji'nden mikrobiyoloji ve immünoloji profesör John Moore, “AstraZeneca, ilaç ve aşı denemelerinin sonuçlarının raporlanmasında standart prosedürden uzaklaşarak, aşısının sonucunu açıklarken İngiltere ve Brezilya'da iki farklı klinik çalışmanın sonuçlarını bir araya getirdi” şeklinde konuştu.

  Astrazeneca: Aşı çalışmalarında hata yaptık #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir