Euro
11.13
-0.56%
Dolar
9.5826
-0.21%
Altın
557.22
0.66%
Borsa
1.494
0.96%
Bitcoin
607.438
4.37%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Bitkilerle strese savaş açın

  Günümüzde her 4 insandan birinde görülen fiziksel rahatsızlıkların temel nedeni olan stresi, bu mucizevi bitkiler ile yenebilirsiniz.
  • 03.01.2015 - 14:58
  Bitkilerle strese savaş açın

  oalal

  Büyük kentlerde yaşam her geçen gün daha da zorlaşıyor.  İş, trafik, yaşam koşulları, ailene karşı sorumlukların derken bazı insan kendini bir çıkmazın içinde zannedebiliyor, işte bu tip durumlarda eğer ki önlem alınmazsa kişinin içinde yaşadığı bu sıkıntılar bir dağ oluyor ve sorunu çözmek zorlaşıyor.

  Hayatın içerisinde var olan bu sıkıntılarla başa çıkabilmek için bağışıklık sisteminizin ve vücuttaki belli vitamin ve mineral seviyelerinizin normal değerlerde olması gerekiyor. Bu durumda düzenli ve sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

  Yemek yemek bir çözüm değil

  Stres, depresyon, uykusuzluk problemi çeken kişilerin genellikle mutsuz bulundukları ortamdan kaçmak, uzaklaşmak veya (endorfin hormonunun salgılanmasını sağlayan yiyecekleri tüketerek) mutlu olmak için aşırı ve kontrolsüz yemek yeme isteği duyarlar. Bu da kişileri fazla kilo alımı olarak geri döner.

  Bitkilerle strese savaş açın #2

  Günlük stresinizden birazcık olsun uzaklaşmak, kafanızdaki problemin de daha da ileriye gitmesini önlemek için İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Fizyoterapi Uzmanı Ece Günay Akkuş, bazı besinlerin ve bitkilerden yapılan çayların doğal sakinleştirici etkisi gösterdiğini söylüyor.

  İşte o bitkiler...

  Papatya çayı: Günlük stresinizden kurtulmak için akşam yemekten sonra 1 fincan papatya çayı içebilirsiniz. Kendinizi daha rahat hissedip, gece uykuya dalmakta zorlanmazsınız.

  Pancar, lahana, kereviz, ıspanak, brokoli: Nitrat bu besinlerin en önemli özelliği kan akışını hızlandırarak, vücuttaki yorgunluk hissinin atılımını sağlamalarıdır. Haftada 1 -2 defa bu sebzeleri kullanarak kendinize yorgunluğu giderici, enerji verici çorba yapabilirsiniz.

  Kedi otu, passiflora, sarı kantaron, melisa: Piyasada çay formunda tek tek veya karışım halinde bulunan bu bitkileri yatmadan 1 saat önce tüketebilirsiniz. Bu bitkilerin özelliği yatıştırıcı ve sakinlik verici nitelikte olmalarıdır. İçerdiği kimyasal bileşenler yüzünden beyninize sinyal vererek, endorfin salgılamasını sağlar. Böylece kısa zaman içerisinde rahatlar ve stresten kurtulursunuz.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir