Cep telefonlarının aşırı kullanımı eklemlere zararlı
AA

Gençler ve orta yaş grubunda cep telefonu kullanımın bağımlılık derecesine ulaştı.

Uzmanlara göre, cep telefonlarının aşırı kullanımı eklemlerde ve sinir dokusunda hasara yol açıyor.

Hayatı kolaylaştıran akıllı cep telefonlarının insan sağlığında ciddi sıkıntılara yol açtığını belirten uzmanlara göre, bunlardan en çok bilinen ve tespit edilen kas iskelet sistemi, eklemler ve sinir dokusu üzerine verdiği zararlar.

Aynı duruş pozisyonundaki tekrarlayıcı el, bilek ve dirsek hareketlerinin bağımlılık derecesinde devam etmesinin sonuçları ağır oluyor. Bu durumda eklem bölgelerinde sertleşme, kireçlenme, iltihaplanmaya bağlı olarak da sinir dokusunda baskıya ve hasara yol açıyor.

Ağrı ve uyuşma en çok başvurulan hasta problemleri olarak ortaya çıkıyor.

"En önemli tedavi bağımlılık derecesini azaltmak"

Cep telefonlarının aşırı kullanımı nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan uzmanlar, burada en önemli tedavinin bağımlılık derecesini azaltmak olduğu söylüyor.

"Beyin fonksiyonları üzerine etki ediyor"

Ağır vakalar için de cerrahi tedavinin gerektiğini dile getiren uzmanlara göre, cep telefonunun özellikle iş veya sosyal ortamda kullanılması beyin fonksiyonları üzerine de etki ediyor.

Diğer zararları

Özellikle psiko-sosyal dediğimiz stres, gerilim, uykusuzluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı üzerine etkisi net.

Tabii bunun yanında Alzheimer gibi bazı beyin fonksiyonların etkileyen hastalıklar veya bazı iyi huylu beyin tümörleri üzerine de etkisi halen tartışılmakta.

Radyofrekans denilen kulaksızlık kullanımın derecesi arttıkça bu tür fonksiyonların özellikle de stres, gerilim, baş ağrısı ve dikkat bozukluğunun toplumda görülme sıklığı artmakta.

Özellikle de genç kesimlerde okullarda ve derslerde başarısızlıkla dikkat dağınıklığı, orta ve ileri yaş grubunda ise hafıza problemleri unutkanlığa yol açmakta.

Çıkan son yayınlarda ise Alzheimer gibi ciddi nörolojik hastalıklara sebep olduğu bildirilmekte.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)