Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
437.000
-1.16%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Covid-19'la karıştırılıyor: Polen alerjisi belirtileri nelerdir?

  Bahar aylarının kapıda bekleyen alerjisi polen, belirtileri nedeniyle koronavirüs ile karıştırılıyor. Peki polen alerjisi nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Covid-19 ve polen alerjisi farkları..
  • Haber Merkezi
  • 27.04.2021 - 13:20
  • Güncelleme : 27.04.2021 - 13:37
  Covid-19'la karıştırılıyor: Polen alerjisi belirtileri nelerdir?

  Şubat ayından itibaren havadaki polen miktarı artmaya başlar ve Nisan ve Mayıs aylarında en yüksek seviyeye ulaşır. Bu dönemde polen yayan bitkilerin çoğunluğu ağaçlardır.

  Mayıs ayından itibaren çimen ve yabani otların da polenleri de görülmeye başlar. Polenlere karşı alerjisi olan insanlarda burun akıntısı, gözlerde yaşarma ve kaşıntı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı şikayetleri görülür.

  Bahar aylarında bu şikayetlerle kendini gösteren hastalığa, günlük dilde “bahar nezlesi”, “saman nezlesi” ve tıbbi adıyla da “mevsimsel alerjik rinit” adı verilir.”

  Polen alerjilerinin belirtileri vatandaşlarda koronavirüs şüphesi uyandırması nedeniyle araştırılıyor. İşte polen alerjisi hakkında merak edilenler..

  POLEN ALERJİSİ NEDİR?

  Her ilkbahar, yaz ve sonbaharda, bitkiler aynı türdeki diğer bitkileri döllemek için küçük polen taneleri salgılarlar.

  Alerjik reaksiyonlara neden olan polenlerin çoğu ağaçlardan, yabani otlardan ve çimlerden gelir. Bu bitkiler rüzgarla taşınan küçük, hafif ve kuru polen taneleri yapar.

  Polen bitki büyümesi için hayati öneme sahiptir, ancak polen alerjisi olan kişiler için rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

  Covid-19 la karıştırılıyor: Polen alerjisi belirtileri nelerdir? #1

  POLEN ALERJİSİ BELİRTİLERİ

  Baharla birlikte sürekli hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, geniz akıntısı, kuru öksürük, boğaz, burun ve kulakta şiddetli kaşıntı ya da gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi belirtilerle saman nezlesi başlar.

  Önlem alınmazsa ileri vakalarda yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit veya astım gibi hastalıklara dönüşebilir.

  Covid-19 la karıştırılıyor: Polen alerjisi belirtileri nelerdir? #2

  POLEN ALERJİSİ VE KORONAVİRÜS

  Solunum yoluyla alınan alerjenlerin en sık hedef aldığı organlar burun, gözler ve akciğerlerdir. Bunun sonucunda alerjik rinit, konjonktivit, astım ve akut ürtiker meydana gelir.

  Burunda tıkanıklık, akıntı, hapşırık, geniz akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yaşarma, kaşıntı ve kızarıklık, akciğerde ise sekresyon artışı, öksürük, hırıltı, deride kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlere neden olur.

  Bu belirtiler Covid-19 belirtileriyle karıştırılabilir. Ancak alerjide yüksek ateş görülmez.

  Covid-19'da ise boğaz ağrısı, kuru öksürük, titreme, tat-koku kaybı ve özellikle yüksek ateş olurken, bazen burun tıkanıklığı ve akıntı yaşanabilir. Ancak alerjideki gibi hapşırık ve burun kaşıntısı olmaz.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir