Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
267.498
-3.50%
-0ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu -0 C

  DSÖ, virüsün sona erdiği algısından endişeli

  DSÖ Genel Direktörü, aşı çalışmalarıyla birlikte tünelin ucundaki ışığı gördüklerini ancak salgının sona erdiğine dair artan algıdan dolayı endişeli olduklarını belirtti.
  • AA
  • 05.12.2020 - 05:38
  • Güncelleme : 05.12.2020 - 08:27
  DSÖ, virüsün sona erdiği algısından endişeli

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

  DSÖ eş güdümünde yürütülen koronavirüs Aşıları Küresel Erişim Programı'nı (COVAX) nisan ayında başlattıklarını anımsatan Ghebreyesus, şimdiye kadar 189 ülkenin bu programa katıldığını aktardı.

  DSÖ, virüsün sona erdiği algısından endişeli #1

  "DÜNYA ÇAPINDA EŞİT ŞEKİLDE DAĞITILMALARI ÖNEMLİ"

  Ghebreyesus, son günlerde koronavirüs aşı çalışmalarında arka arkaya gelen müjdeli haberlere ilişkin, "Aşıların piyasaya çıkmasıyla birlikte dünya çapında eşit bir şekilde dağıtılmaları gerçekten önemli." uyarısında bulundu.

  Dünya Bankası, UNICEF ve Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI) gibi ortaklarıyla 100 ülkeye aşı alt yapısı ve hazırlıkları için yardımcı olmayı hedeflediklerini anlatan Ghebreyesus, tüm ülkelere yaygın aşılama konusunda hazırlıklarını tamamlama çağrısında bulundu.

  DSÖ, virüsün sona erdiği algısından endişeli #2

  "SALGININ HALA UZUN BİR YOLU VAR"

  Ghebreyesus, virüsün bazı ülkelerde hızlı bir şeklide yayılmaya devam ettiğini ve bunun da sağlık çalışanları üzerinde "muazzam" bir yük oluşturduğunu vurguladı.

  Koroanvirüs aşı çalışmalarındaki gelişmelerle tünelin ucundaki ışığın görüldüğünü belirten Ghebreyesus, bununla beraber insanları rehavete kapılmamaya davet etti.

  Ghebreyesus, "Ancak DSÖ, Kovid-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algıdan endişe duyuyor. Kovid-19 salgınının hala uzun bir yolu var ve önümüzdeki günlerde liderler ve vatandaşlar tarafından alınan kararlar hem virüsün kısa vadede seyrini hem de bu salgının nihayetinde ne zaman sona ereceğini belirleyecek." değerlendirmesinde bulundu.

  DSÖ, virüsün sona erdiği algısından endişeli #3

  "HEDEF 2021'İN İLK ÇEYREĞİNDE 500 MİLYON DOZ AŞI"

  DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ise aşı çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine, 2021'nin ilk çeyreğinde COVAX vasıtayla dağıtılmak üzere 500 milyon doz koronavirüs aşısı tedarik etmeyi umduklarını söyledi.

  Swaminathan, "Hedef, 2021 sonuna kadar en az 2 milyar doz elde etmek. Bu da COVAX üyesi ülkelerin nüfusunun yüzde 20'sini aşılamak için yeterli olacak." dedi.

  Başuzman Swaminathan, bu sayının salgının akut dönemini sona erdirmek için yeterli olacağını vurguladı.

  DSÖ, virüsün sona erdiği algısından endişeli #4

  DSÖ, virüsün sona erdiği algısından endişeli #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir