Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
518.157
4.19%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  Dünya Sağlık Örgütü: Aşı milliyetçiliği yapılmasın

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüs için çok sayıda umut verici aşı adayı olduğunu, ancak bu konuda "milliyetçi duygularla hareket edilmemesi" gerektiğini belirtti.
  • AA
  • 05.09.2020 - 04:49
  Dünya Sağlık Örgütü: Aşı milliyetçiliği yapılmasın

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde videokonferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, "aşı karşıtlığı hareketiyle" insanların kafasının karışmaması gerektiğini söyledi.

  "ÇOCUK ÖLÜMLERİ AŞI SAYESİNDE DÜŞÜRÜLDÜ"

  Dünyada çocuk ölümlerinin aşı çalışmalarıyla düşürüldüğünü belirten Ghebreyesus, ayrıca çiçek hastalığı gibi hastalıkların kökünün aşılarla kazındığını anımsattı.

  Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ebola salgınının da yapılan aşılama çalışmalarıyla durdurulduğunu anlatan Ghebreyesus, "Koronavirüs için aşı çalışmalarında çok sayıda umut verici aşı adaylarımız var. Sadece etkili ve güvenli oldukları görüldüğünde kullanılacaklar, dünyayı temin etmek istediğim şey bu." değerlendirmesinde bulundu.

  Dünya Sağlık Örgütü: Aşı milliyetçiliği yapılmasın #1

  "AŞI MİLLİYETÇİLİĞİ YAPILMASIN"

  "Aşı milliyetçiliğine" karşı ülkelere uyarıda bulanan Ghebreyesus, "Aşıların küresel bir kamu malı olarak kullanılması her ülkenin ulusal çıkarına hizmet etmektedir. Aşı milliyetçiliği salgını kısaltmayacak, uzatacaktır." ifadesini kullandı.

  Ghebreyesus, konuşmasına "Tekrar ediyorum, ulusal birlik ve küresel dayanışma ile bu salgını bitirebiliriz ve bitireceğiz." sözleriyle son verdi.

  AŞI İÇİN EN ERKEN TARİH, 2021 YAZI

  DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, bugün BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, koronavirüs aşı çalışmalarında uzun yol katetmiş 6-9 çalışma olduğunu, bunların Faz III klinik denemelerine girdiğini aktarmıştı. Harris, "Ancak gerçekçi zaman dilimi açısından, gelecek yılın ortasına kadar yaygın bir aşılama görmeyi beklemiyoruz." ifadesini kullanmıştı.


  Görüş Bildir