Euro
15.2824
1.45%
Dolar
13.469
1.22%
Altın
770.83
1.25%
Borsa
1.857
2.64%
Bitcoin
778.145
3.75%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Eğitim dijitale yoğunlaşınca, çocukların göz sağlığı etkileniyor

  Yeni eğitim-öğretim dönemi başladı. Çocukların bir kısmı dijital ortamlarda eğitim alırken bir kısmı kademeli olarak okula gitmeye başladı. Peki çocukların gözleri bu döneme hazır mı?
  • Haber Merkezi
  • 28.09.2020 - 12:11
  Eğitim dijitale yoğunlaşınca, çocukların göz sağlığı etkileniyor

  Öğrencilerin görme fonksiyonları çoğu zaman okul performansları üzerinde etkili olabiliyor. Görme zorluğu çeken çocukların, sınıf içi motivasyonu ve derse katılımı düşüyor.

  “AİLELER BİLİNÇLİ OLMALI”

  Op. Dr. Özgür Gözpınar, göz sağlığının okul başarısı üzerindeki etkileri konusunda aileleri bilinçli yaklaşmaya davet ediyor ve yeni eğitim-öğretim dönemi başlamadan çocukların göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

  6 AYDA BİR GÖZ MUAYENESİ ŞART

  Eğitim çağındaki bir çocuğun başarı sağlaması için; ruhsal olgunluğa erişmiş ve fiziksel fonksiyonlarının sağlıklı çalışıyor olması gerekiyor. Birçok çocuk eğitim süreçlerinde sıkıntı yaşıyor ve öğrenme eksikliği çekiyor.

  Gözpınar, “Çocuklar, okuma ve yazma başta olmak üzere okul yıllarında birçok şey öğrenirler, görme burada anahtar role sahiptir. Ayrıca spor ve oyun aktiviteleri için de görme çok önemlidir. Çocuk görme duyusunu okulda aktif olarak kullanır, bu fonksiyondaki zayıflık hem öğrenme güçlüğüne hem de performans düşüklüğüne sebep olur. Okul çağındaki çocukların 6 aylık aralıklarla düzenli göz muayenesinden geçirilmesi ve göz sağlığının kontrol altında tutulması gerekir.” diyor.

  “DİJİTAL ORTAMA YOĞUNLAŞAN EĞİTİM SİSTEMİ ÇOCUKLARIN GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR”

  Özellikle pandemi nedeniyle dijital ortamda yoğunlaşan eğitim sistemi çocukların göz sağlığını tehdit ediyor. “Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar karşısında geçirilen süre arttıkça dijital ekran kullanımına bağlı gelişen semptomlar da artmaya başladı.”, diyen Gözpınar, göz bozukluklarının görülme sıklığı yaş, genetik yatkınlık gibi sebeplerle artabileğini vurguluyor.

  Eğitim dijitale yoğunlaşınca, çocukların göz sağlığı etkileniyor #1

  UZUN SÜRE YAKIN MESAFE AKTİVİTELERİ GÖZLERİN DAHA FAZLA YORULMASINA SEBEP

  Çocuklarda özellikle son yıllarda yoğun dijital cihaz kullanımına bağlı olarak çeşitli göz rahatsızlıkları oluşmaya başladı. Çift görme, bulanıklık, kaşıntı, baş ve göz ağrısı gibi dijital etkilerden doğan semptomlarda artış söz konusu. Akıllı telefon ve tabletler diğer ekranlara göre normal okuma mesafesinden daha yakın görüntüleme mesafelerine (20-30 santimetre) sahip.

  Küçük yazı boyutları, yakına bakıldığında gözlerin birbirine yaklaşmasıyla, buna uyum sağlamak (akomodasyon ve konverjans) için daha yüksek yakından-yakına geçiş eylemi ve uzun süre yakın mesafe aktiviteleri gözlerin daha fazla yorulmasına sebep oluyor.

  Dijital ekranlardan yayılan mavi ışık gözleri yoruyor. Uzun süre dijital ekranlara bakılması genetik yatkınlığı olan çocuklarda miyopinin ortaya çıkışını tetikleyebildiği gibi daha hızlı ilerlemesine de neden olabiliyor.

  Uzmanları, bu açıdan erken tanı ve miyopinin ilerleyişini yavaşlatan optik cam kullanımının son derece önemli olduğunu belirtiyor.

  ÇOCUĞUNUZ ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ ÇEKİYORSA DİKKAT

  Miyopinin tedavisi ve yavaşlatılmasında erken tanı ve çocukluk döneminde muayene sıklığının önemli olduğunu ifade eden Opr. Doktor Özgür Gözpınar, konu ile ilgili olarak “Çocuğun göz problemine uygun bir gözlük verildiğinde görme netleşir ve algı artar. Çocuklar çoğu zaman görmede problem yaşadıklarının farkına varamaz. Gözlük kullanımı miyopi tedavisinde görüş kalitesini artırarak çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler. Görme duyusu çocukluk döneminde öğrenilen bilgilerin yüzde 80’den fazlasının algılanmasına yardım ediyor. Bu açıdan ailelerin dikkatli olması, çocukların düzenli göz muayenelerinin yaptırılması oldukça önemli. Miyopi hastalığı okul dönemi çocuklarında genelde ilerleme gösterebilir” şeklinde uyarıda bulundu.

  Eğitim dijitale yoğunlaşınca, çocukların göz sağlığı etkileniyor #2

  ÇOCUKTA GÖRME PROBLEMİ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜRECEK BELİRTİLER:

  Işığa hassasiyet

  Gözlerin sürekli kırmızı ve sulu olması

  Gözlerde dışa kayma

  Aşırı göz kırpma

  Konsantrasyon azlığı

  Bir gözü kapatmaya eğilim

  Gözü kısarak bakma

  Kitap okumadan kaçma

  Televizyonu yakın seyretme

  Baş eğme ve vücutta pozisyon bozukluğu

  Okuduğu satırı kaybetme ve parmak ile satır takibi

  Potansiyellerinin altında öğrenme performansı

  Çirkin yazma

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir