Farklı koronvirüs aşılarının karıştırılmasının daha etkili olduğu ortaya çıktı
İHA

İngiltere'de farklı koronavirüs aşılarının insanlar üzerinde uygulanması üzerine bir araştırma yapıldı.

Araştırmada 50 yaş ve üstü 850 gönüllüye 4 hafta arayla verilen farklı aşıların incelenmesi sonucu, koronavirüs aşılamasında birinci ve ikinci dozlarda birbirinden farklı aşıların karıştırılarak kullanılmasının virüse karşı daha iyi koruma sağladığı belirtildi.

''DAHA FAZLA ANTİKOR ÜRETTİ''

AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech aşılarının birlikte denendiği çalışmada tüm kombinasyonların iyi çalıştığı, aşıların bağışıklık sistemini harekete geçirdiği ve daha fazla antikor ürettiği ifade edildi.

Uzmanlar araştırmanın aşıların uygulanmasına yönelik esneklik sağlayabileceğini açıkladı.

''KARIŞIK DOZ AŞI PROGRAMI DAHA ETKİLİ''

Oxford Üniversitesi’nden baş araştırmacı Prof. Matthew Snape, bulguların "İnsanlara aynı aşıyı iki kez yapma politikasını engellemeyeceğini" aktardı. Snape, yeni sonuçların Birleşik Krallık’ta yaygın olarak kullanılan 8 ila 12 hafta aralığından daha kısa olmasına rağmen karışık doz aşı programının da etkili olduğunu gösterdiğini ifade ederek, "Daha uzun aralığın daha iyi bir bağışıklık tepkisi ile sonuçlandığı biliniyor" dedi.

Farklı koronvirüs aşılarının karıştırılmasının daha etkili olduğu ortaya çıktı

''TEDARİK GÜÇLÜĞÜ YAŞAYAN ÜLKELERİ DESTEKLEME YARDIMI SAĞLAYABİLİR''

İngiltere’nin Baş Sağlık Danışmanı Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam ise, İngiltere’de uygulanmakta olan "aynı doz" aşılama programını değiştirmek için hiçbir neden olmadığını ancak gelecekte değerlendirilebileceğini ifade etti.

Van Tam, "Karıştırma dozları, bir takviye programı için bize daha fazla esneklik sağlarken aynı zamanda aşıların piyasaya sürülmesinde daha fazla ilerleme ve tedarik güçlüğü yaşayan ülkeleri destekleme yardımı sağlayabilir" dedi.

Farklı koronvirüs aşılarının karıştırılmasının daha etkili olduğu ortaya çıktı

UZMANLAR DESTEK DOZUNUN ERKEN OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

İngiltere’de yayınlanan başka bir çalışmaya göre ise, ikinci dozdan 6 ay sonra verilen 3’üncü doz AstraZeneca aşısının bağışıklık sistemini güçlendirdiği öne sürüldü.

Ancak uzmanlar, insanların bu yıl kıştan önce destek dozuna ihtiyacı olup olmayacağını bilmek için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Uzmanlar bağışıklığın zamanla ne kadar azalacağının henüz belli olmadığını, bunun için sonbaharda ilave aşıların uygulanmasının erken olduğunu ifade etti.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)