Fazla stresin 10 uyarı işareti

Stres her zaman ortaya çıkar, tamamen stressiz olmanın hiçbir yolu yoktur. Stres, kendinizi tehdit altında veya tehlikede hissettiren düşünceler veya olaylara karşı vücudunuzun verdiği doğal tepkidir. Ve ister gerçek ister hayali, hayatınızda bir tehdit algıladığınızda, sinir sisteminiz acil bir durumu daha iyi idare etmenize yardımcı olmak için adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarını serbest bırakarak bir 'savaş ya da kaç' tepkisine girer.

Küçük dozlarda stres iyi olabilir, iş yerinde yaklaşan bir proje teslim tarihi altında bir profesyonel gibi performans göstermenize yardımcı olabilir veya gerektirdiğinde elinizden gelenin en iyisini yapmak için motive edici olabilir. Ancak uzun süreli stres vücudunuza zarar verebilir.

İhtiyaçlarımız ile işi dengelemek, çoğumuzun karşılaştığı günlük stres faktörlerinden sadece bir tanesidir. İçinde bulunduğumuz küresel bir pandemide günlük yaşamda ilerlerken, çoğumuz önemli ölçüde daha fazla stres yaşıyoruz. Uzun süreli stres, sadece zihinsel sağlığımıza zarar vermez, vücudumuzda da birçok şekilde kendini gösterebilir.

İşte çok fazla stres yaşadığınızın 10 uyarı işareti.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

KİLO ALIMI

Stresli olduğumuzda, genellikle rahatlık için çeşitli yiyecekleri ararız. Ayrıca stresli olduğumuzda artan stres hormonu kortizol, aşırı yemeye ve vücudun daha fazla yağ depolamasına neden olabilir. Stresli olmak, özellikle iyi uyuyamıyorsak, egzersiz yapmayı da engeller.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

BAŞ AĞRISI

Stres baş ağrısına neden olabilir mi? Cevap: Evet. En yaygın baş ağrısı türü olan gerilim tipi baş ağrıları, özellikle boynunuzdaki ve kafa derinizdeki kaslarınızın gerilmesinden kaynaklanır. Bu, başınızın tüm bölgelerinde her yerde baskı veya sıkışma hissetmenize neden olur.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

UYKU SORUNLARI

Zihniniz bir yarış halidneyken uykuda kalmanın zor olmasına şaşmamalı. Yeterince uyumamak daha kötü hissetmenize neden olabilir ve gün içinde çalışma yeteneğinizi etkileyebilir. Uykusuzluğun vücudunuz üzerindeki uzun vadeli etkileri arasında kalp hastalıkları, diyabet ve hatta kanser riskinin artması bulunur.

Uyku, gün içindeki sorumluluklarının üstesinden gelebilmeniz için yeniden şarj olmanıza yardımcı olur. Uyku eksikliği, stres seviyenizi artırarak bir domino etkisi yaratır ve bu da mantıksız düşünmenize, stresle başa çıkmanızı zorlaştırmanıza ve ağrı, yaralanma ve diğer sağlık sorunları riskinizi artırmanıza neden olur. Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve uyku alanınızı serin, karanlık ve sessiz tutmak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

SİNDİRİM PROBLEMLERİ

Bir stres başlangıcında midenizde kelebek hissi normaldir, ancak stresli durumlar devam ederse ishale, kabızlığa veya mide rahatsızlığına dönüşebilir. Ayrıca mide ekşimesi veya asit reflüsü de görülebilir.

Bazen stres, sizi kelimenin tam anlamıyla hasta hissettiren fiziksel semptomlarla kendini gösterebilir. Kronik sırt ağrısı, boyun ağrısı, göğüs ağrısı, kızarıklıklar, kurdeşen, solunum problemleri, kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Stres kaynaklı bu tür rahatsızlıklar tedavi edilmeden bırakıldıklarında, uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

ANKSİYETE, ENDİŞE VE SUÇLULUK

Endişeli, yarışan düşüncelerle boğulmak korkunç bir duygu olabilir. Ve bazen çok fazla stres ve anksiyete sıklıkla bağlantılı olduğu için bu duyguya neden olabilir. Anksiyete geçmişi olan insanlar stresle daha fazla mücadele etme eğilimindedir, bu yüzden bozukluğun kötüleşmesine dikkat etmeleri gerekir. Endişelerinizden kaçış olmadığını fark ederseniz ve endişeniz altı aydan fazla sürdüyse, bu bir anksiyete bozukluğunun işareti olabilir. Sağlık uzmanınızı görmek, kesin olarak öğrenmenize yardımcı olabilir.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

SİNİRLİLİK, ÖFKE VE ENGELLENME

Çocuğunuz sabah yanlışlıkla elindeki portakal suyunu dökerse, nasıl tepki verirsiniz? bu istemsiz olaya öfke ve hayal kırıklığı ile tepki veriyorsanız, kendinize şu soruyu sorun: Çok fazla stres bana daha kısa bir ateşlenebilen bir öfke mi veriyor?

Bazı insanlar strese kızarak, sinirlenerek veya hayal kırıklığına uğrayarak tepki verme eğilimindedir. Kesinlikle stres altında kalınabilir, ancak stres seviyelerini azaltmak için daha esnek olmayı öğrenmek gerekiyor. Öfke, herkesin bir noktada hissettiği normal bir duygudur. Ancak kontrolden çıkmasına izin verirseniz, ilişkileriniz, sağlığınız ve genel zihin durumunuz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

DEPRESYON VEYA EZİCİ ÜZÜNTÜ

Stres sizi kötü bir ruh haline sokabilir veya öfkenizi alevlendirebilir. Kontrol edilmeden bırakıldığında, depresyona da yol açabilir. Üzüntünüz her şeyi kapsıyorsa, her gün kendinizi cansız veya boş hissediyorsanız ve gün geçtikçe bu his artarak devam ediyorsa, bunun nedeni depresyon olabilir. İştah değişiklikleri, değersizlik duyguları ve hatta ölüm veya intihar düşünceleri de depresyonun yaygın belirtileridir. Bazı insanlar uyku sorunları, öfke duyguları, konsantrasyon eksikliği yaşayabilir ve ayrıca madde bağımlılığı gibi umursamaz davranış belirtileri gösterebilir. Önemli nokta, hemen bir sağlık uzmanından yardım almaktır.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

SOSYAL İZOLASYON VE YALNIZLIK

Çok fazla stres, hiç başkalarından uzaklaşmanıza neden oldu mu? Yalnızlığın faydaları vardır, ancak hayattan o kadar çok çekilirseniz kendinizi yapayalnız hissederseniz ve güvendiğiniz insanlardan destek almamak sizin için daha kötü sonuçlara neden olabilir. Stresli bir olaydan sonra kendinizi izole etmek kolaydır, ancak başkalarıyla bağlantı kurmak için çaba sarf etmeniz gerektiğini hatırlamanız gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, stresle başa çıkmanın cevabı izolasyon değildir. Bunun yerine, birisiyle sorunlarınız hakkında konuşmak ve birinin desteğini hissetmek, yalnızlığın yanı sıra stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, stres atma planınızın bir parçası olarak arkadaşlarınız, aileniz, evcil hayvanlar, bir destek grubu veya bir terapist dahil olmak üzere başkalarına başvurmaktan korkmayın.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

DÜŞÜK CİNSEL DÜRTÜ

Kronik stres, aşk hayatınızı ve eşinizin duygularını bile etkilemeye başlayabilir. Araştırmalar, aşk ve sevgi hissinin hayatınızda daha az strese yol açabileceğini gösteriyor. Nasıl mı? Vücudunuzdaki 'iyi hissetme' hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur ve benlik saygınızı ve hayata genel bakışınızı geliştirir. Hatta bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir. Unutmayın, stresin kontrolünü ele geçirmenin yollarını bulduğunuz sürece stres, hayatınızı yönetemez. Gerekirse bir terapiste görünün. Sorunlarınızın kontrolden çıkmasını beklemeyin.

Fazla stresin 10 uyarı işareti

ENERJİ EKSİKLİĞİ

Modern yaşamlarımız stresli olaylarla dolu. Ancak kırılma noktanıza ulaştığınızda, duygusal sağlığınızı kontrol etme zamanı gelmiş demektir. Stresin duygusal belirtileri konsantre olmada güçlük, sık sık ağlama ve duygudurum dalgalanmaları, düzensizlik, karar vermede güçlük ve genel bir enerji eksikliğini içerebilir. Bu semptomların diğer psikolojik problemlerle de ilişkili olabileceğini unutmayın, bu nedenle doktorunuzu görmeniz ve semptomlarınızın aslında stresle ilişkili olup olmadığını öğrenmeniz önemlidir.