Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
488.803
2.92%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Gizemli hastalık: Havana Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

  ABD'li ve Kanadalı diplomatlarda görülen gizemli hastalık 'Havana Sendromu', tekrar gündem olmasıyla araştırma konusu oldu. Peki, Havana Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?
  • Haber Merkezi
  • 03.05.2021 - 12:38
  Gizemli hastalık: Havana Sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

  Nedeni hala çözülemeyen ve ortaya çıktığı kentin adını alan gizemli hastalık "Havana Sendromu" yeniden gündeme geldi.

  Beyaz Saray yetkililerini hedef alan, "Havana Sendromu" olarak adlandırılan iki gizemli rahatsızlık vakası, ABD'nin gündemine oturdu.

  CNN International'ın haberine göre, ilk kez 2016'da Küba'da görev yapan diplomatlarda görülen ve "Havana Sendromu" olarak adlandırılan gizemli rahatsızlığa, ABD topraklarında da rastlandı.

  Bu haberin ardından Havana Sendromu ile ilgili araştırmalar hız kazandı.

  Peki, Gizemli hastalık Havana Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? İşte, Havana Sendromu ile ilgili bilgiler...

  HAVANA SENDROMU NEDİR?

  Adını ortaya çıktığı Küba'nın başkenti Havana'dan alan gizemli hastalık, ilk olarak 2016-2017 yıllarında Küba'da görev yapan Kanadalı ve ABD'li diplomatlar ile ailelerinde görüldü.

  Ülkedeki diplomatik personel ve aileleri; baş dönmesi, denge ve duyma kaybı, anksiyete ve "bilişsel sis" diye nitelendirdikleri semptomları bildirmeye başladı. Bu kişiler, bir anda çevredekilerin duymadığı şekilde gürültüler duyduklarını ve ardından baskı ve titreme hissettiklerini belirtti.

  O dönem "gizemli hastalık" olarak nitelendirilen ve nedeni hala çözülemeyen hastalık, daha sonra ortaya çıktığı kentin adını alarak "Havana Sendromu" olarak adlandırıldı.

  Gizemli hastalık: Havana Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? #1

  GİZEMLİ HASTALIK KÜBA VE ABD YÖNETİMİ ARASINDA GERGİNLİĞE YOL AÇTI

  ABD'de o dönem görevde olan Donald Trump yönetimi, söz konusu vakaların ortaya çıkmasının ardından Küba'yı sonik saldırılar yapmakla suçladı. Küba yönetimi, bu iddiaları kesin bir dille reddetti.

  İki yönetim arasındaki gerginliği tırmandıran bu olayın ardından Washington yönetimi, Eylül 2017 tarihinde ülkede ikinci derecedeki personelinin büyük bölümünü geri çekti. Kanada da Küba'daki diplomatlarının sayısını azalttı.

  ABD Bilimler Akademisi tarafından Aralık 2019 tarihinde yayımlanan bir raporda, söz konusu hastalığa, yönlendirilmiş mikrodalga radyasyonunun yol açmış olabileceği ancak henüz net bir çıkarım yapılamayacağı belirtildi. Raporda, hastalığa yakalanan kişilerde "beyin anomalileri" görüldüğü belirtilmiş ancak Küba yönetimi bu iddiaları da reddetmişti.

  Raporda, atımlı radyo frekans enerjisi olarak da nitelendirilen mikrodalga radyasyonu saldırılarının 50 yıldan uzun süre önce Sovyetler Birliğinde ABD'ye karşı silah olarak kullanıldığı da anımsatıldı.

  Konuyla ilgili konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen birçok yetkili, henüz net bir sonuca ulaşamasalar da bu saldırıların ardından Rusya ve Çin'in olabileceğinden şüphelenildiğini aktardı.

  Öte yandan 2018 yılında Çin'deki ABD'li diplomatlar Küba'dakilere benzer semptomlar yaşadıklarını belirtti. Rusya'nın eylemlerine müdahale için görevli Gizli CIA ajanları da birçok ülkede benzer sorunları yaşadıklarını aktardı.

  Pentagon da hastalığın denizaşırı ülkelerdeki askerlerde görüldüğünü belirtti. Ancak bugüne kadar detaylı bilgi paylaşmadı.

  Gizemli hastalık: Havana Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? #2

  ABD TOPRAKLARINDA GÜNCEL 3 VAKA ORTAYA ÇIKTI

  CNN, 29 Nisan'da yayımladığı bir haberde, iki Beyaz Saray yetkilisinde, geçen yıl Havana Sendromu'na rastlandığını ve olayların soruşturulduğunu yazdı.

  Habere göre yetkililerden biri, Beyaz Saray'ın güneyindeki Ellipse Parkı'nda görev yaparken sendroma yakalandı. Diğer yetkili de Washington DC yakınlarındaki Virginia'nın Arlington bölgesinde köpeğini gezdirirken bu hastalığa tutuldu.

  Politico gazetesi de geçen yıl Miami'deki bir ABD yönetimi yetkilisinin Havana Sendromu yaşadığını bildirdi. Bu haberlerle birlikte bugüne kadar ABD topraklarında bilinen vaka sayısı 3 olarak kayıtlara geçti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir