Euro
15.3453
0.84%
Dolar
13.5676
0.57%
Altın
778.8
0.57%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
710.071
-1.70%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Göbek eritemenin altında yatan 6 neden

  Diyet yapıyorsunuz, sıkı bir egzersiz yapıyorsunuz fakat bir türlü göbeğiniz erimiyor mu? İşte nedenleri;
  • 06.09.2014 - 16:32
  Göbek eritemenin altında yatan 6 neden

  Göbek eritemenin altında yatan 6 neden #1

  Sıkı bir diyet uyguladığınız halde göbek yağlarınızdan bir türlü kurtulamıyor musunuz? Sıkı bir diyet uyguladığınız halde göbek yağlarınızdan bir türlü kurtulamıyor musunuz?  İşte göbek yağlanmasına neden olan ve onu eritememenin önündeki 6 engel...

  SÜREKLİ KARDİYO ÇALIŞMAK

  Pek çok kişi zayıflamak ve şekle girmek için kardiyo egzersizleri yapar...Ancak yalnızca kardiyo egzersizleri çalışıldığında vücut bir süre sonra bu duruma alışır ve şekle girmeyi durdurur. Örneğin 45 dakikalık tempolu koşularda ilk zamanlar kalori yakmaya başlarsınız. Ancak bir süre sonra metabolizma bu duruma alışır ve yağ yakımını durdurur. Göbek eritmek ve vücudunuzu şekle sokmak istiyorsanız antrenmanlarınızı farklılaştırmanız ve ağırlık kaldırmanız gerekiyor. Hızlı yağ yakmak istiyorsanız interval antrenmanları da deneyebilirsiniz.

  YETERİ KADAR UYUMAMAK

  Yapılan araştırmalara göre yetersiz uyku kilo alımına neden oluyor.  Amerika'da yapılan bir araştırmada her gece 5 saatten daha az uyuyan kadınların, uyku düzeni normal olanlara göre daha fazla kilo aldığı ortaya koyulmuş. Ayrıca 8 saatten az uyuyan kadınlar günde 300 kalori de daha fazla alıyor. Bunun en büyük nedeni ise uykusuzluğun açlık krizleri yaratması ve kişileri yemek yemeye yönlendirmesi

  ŞEKERLİ VE ASİTLİ İÇECEK TÜKETMEK

  Konsantre meyve suları, meyveli sodalar ve gazlı içecekler, yüklü miktarda kalori içerirler ve kilo alımına neden olurlar. Sıfır kalorili diye adlandırılan gazlı içeceklerde de yüksek oranda şeker bulunur. Diyet ürün diye tükettiğiniz pek çok içecek bu sebeple size kilo aldırır. Boş kalori olarak adlandırılan bu tip içecekler, karın bölgesindeki yağlanmayı da hızlandırır.

  ALKOL TÜKETİMİNİ AZALTMAMAK

  Yapılan pek çok araştırmada alkol tüketiminin iştahı açtığı ve yeme isteğini artırdığı kanıtlandı. Üstelik alkol tüketimi göbek bölgesindeki yağlanmayı da hızlandırıyor. Özellikle bira, göbek yağlanmasına neden olan alkollü içeceklerin başında geliyor. Beslenme uzmanları kilo vermek isteyenlere alkol tüketiminin sınırlandırılması şartını getiriyor.

  ÖĞÜNLERDE FAZLA TUZ TÜKETMEK

  Öğünlerinizde aşırı tuz tüketiyorsanız şişkinliğin önüne geçmeniz neredeyse imkânsız. Aşırı tuz tüketimi vücutta su tutar ve ödem oluşmasına neden olur. Gün içinde pek çok kişi, beslenme uzmanlarının önerdiği tuz miktarından daha fazlasını tüketir. Öğünlerinizde yemeklere ekstra tuz eklemeseniz bile salata sosları, süzme peynir, bazı süt ürünleri gibi yiyeceklerden fazlasıyla tuz alırsınız.

  VÜCUTTA MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

  Magnezyum eksikliğinin kilo aldırmayla yakından bir ilişkisi olduğunu biliyor muydunuz?  Magnezyum kilo vermeye ve vücudun şekle girmesine yardımcı olur. Ayrıca magnezyumun adet öncesi dönemde şişkinliği önlediği kanıtlanmıştır. 2013 yılında yapılan bir araştırmada ise magnezyum alımının vücutta insülin direncini düşürdüğü de ortaya koyuldu. Beslenme uzmanları, magnezyum zengini yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra fındık ve ceviz gibi yemişleri diyet listenize mutlaka eklemenizi öneriyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir