Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
406.337
-2.55%
17ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 17 C

  Göz uçuğu görme kaybına neden olabilir

  Op. Dr. Sevgi Abadan Özpolat; gözde ağrı, iltihap, kızarıklık veya görme bozukluğu gibi rahatsızlıklarla kendisini gösteren göz uçuğunun görme kaybına neden olduğuna dikkat çekti.
  • DHA
  • 08.03.2021 - 12:32
  • Güncelleme : 08.03.2021 - 12:45
  Göz uçuğu görme kaybına neden olabilir

  Vücudumuzun diğer noktalarına olduğu gibi gözümüze de birtakım virüs saldırıları olabiliyor. Bu virüslerden en sık görüleni uçuk virüsüdür. İnsanlar uçuk virüsünü sadece dudakta çıktığını düşünseler de, bu virüsler birçok yerde olabiliyor. Göz sağlığına dikkat etmenin farklı yolları olduğunu dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sevgi Abadan Özpolat, göz uçuğu hakkında bilgiler verdi.

  Göz uçuğu görme kaybına neden olabilir #1

  "GÖZ İÇİNDE OLUŞAN UÇUK DAHA TEHLİKELİ"

  Uçuk virüsünün gözün iç kısımlarına doğru ilerledikçe hasarın büyüdüğünü vurgulayan Op. Dr. Sevgi Abadan Özpolat, “Virüs, gözümüzün üst tabakasında yer alan zarları tuttuğu zaman kırmızı göz dediğimiz bir durum gerçekleşiyor. Kırmızı göz dediğimiz rahatsızlık ilaçla tedavi edilebiliyor. Uçuk korneaya ulaştığında durum değişebiliyor. Virüs erken yakalanırsa ve doğru tedavi yapılırsa hasar bırakmadan yerleştiği yerden temizlenebilir. Hasta, zamanında doktora gitmezse ve doğru tedavi uygulanmazsa hasta iyileşse bile gözde görme sorunları başlar. Görüntü kalitesi bozulur. Uçuk virüsü tekrarlayan bir virüstür. Her tekrarlanan uçuğa bağlı olarak gözde kalan lekeler nedeniyle gözün ön kısmında oluşan tabaka görme derecesini düşüyor.” ifadelerini kullandı.

  Uçuk virüsünün gözün iç kısmında oluşturduğu iltihap nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara değinen Abadan Özpolat, “Virüs, retinaya yerleşirse ciddi oranda görme yetisi bozuluyor. Uçuk retina tabakasına kolay yerleşen bir virüs değil. Bu virüs bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülüyor. Kanser hastaları, kronik hastalığı olan ve vücut bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülüyor. Virüs, retina tabakasına yerleştiği zaman kişiler görme yetisini kaybediyor.” dedi.

  Göz uçuğu görme kaybına neden olabilir #2

  GÖZ HİJYENİNE DİKKAT EDİLMELİ

  Uçuk virüsünün bulaşıcı olduğunu kaydeden Op. Dr. Sevgi Abadan Özpolat, “Virüs, zor bulaşan virüslerden olsa da temasla bulaşabildiği için ortak havlu kullanmamak gerekiyor. Ellerle sürekli göze dokunmamalı. Uçuk virüsü herkeste olabilir ve her zaman bulaşabilir. Ancak vücut direnci düştüğünde kişiler hasta olurlar. Vücut sistemi virüslerle savaşamayacak kadar zayıf düştüğü zaman virüs hastalık haline geliyor.” diyerek sözlerine son verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir