Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.446
-2.59%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Hiperaktivite bozukluğuna dikkat

  Doç. Dr. Gülcan Güleç, tedavi edilmediği takdirde ileri yaşlarda uyuşturucu maddeleri kullanmaya eğilimli olduğunu bildirdi.
  • 29.09.2014 - 17:18
  Hiperaktivite bozukluğuna dikkat

  Hiperaktivite bozukluğuna dikkat #1

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Bağımlılık Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülcan Güleç, çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu konusuna önem verdiklerini ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu hastalığın okul öncesi dönemde belirti verse de genellikle okul döneminde öğretmen ve arkadaşlarından gelen şikayetlerle kendini belli ettiğini dile getiren Güleç, "Yaramazlıkla, hiperaktivite bozukluğunu çok iyi ayırmak lazım" dedi.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuğun çok hareketli davranması, dikkatini toplayamaması veya her ikisinin birden baskın olması şeklinde yaşandığını aktaran Güleç, "Ergenliğe girmekle hiperaktivite azalıyor ama dikkat eksikliği baki kalıyor. Biz çocuğa tanı koyuyorsak, ailelere diğer çocuklar gibi olmadığını anlatıyoruz. İçlerindeki enerjiyi yönlendirecek bir alan bulmaları gerektiğini ve dikkat sürelerini arttırıcı, uyarıcı ilaçlar reçete edilmişse mutlaka kullanmalarını söylüyoruz" diye konuştu.

  'ÇOCUKKEN HİPERAKTİFTİ'

  Ailelerin bunu bir hastalık olarak kabul etmek istemediklerini belirten Güleç, son yıllarda gençlerin uyuşturucu madde kullanımında artış yaşandığını vurgulayarak, şunları söyledi:

  "Çocuklarını madde bağımlılığı şikayetiyle getiren ailelere bazen, 'küçükken nasıldı' dediğimizde, 'hiperaktifti, doktora götürmüştüm, ilaç vermişti. Bağımlılık yapar diye kullanmamıştım' diyor. Oysa çocukluğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konulan kişilerin, tedavi edilmediği takdirde ileride uyuşturucu maddeleri kullanmaya eğilimi oluyor. Bu kişiler kendi seçtikleri maddelerle iyi olmaya çalışıyorlar çünkü bağımlılık yapan maddeleri 'rahatlatıcı' buluyorlar. Zira kişinin beyni dopamini yükseltme ihtiyacı duyuyor. Kullanması gereken ilaçta bulunan o uyarıcı, rahatlatıcı maddeyi bu kez uyuşturucularda arayabiliyor. Ancak bu geçici rahatlık daha sonra bağımlılığa dönüşebiliyor."

  'OKUL HAYATINDA SEVİLMEYEN ÇOCUK OLUYORLAR'

  İlaç tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Güleç, "Öte yandan bu kişiler yaramaz, sosyal hayatta veya okulda sevilmeyen çocuk kimliğiyle büyüyorlar. Dikkat eksikliğinden dolayı, eğitim hayatlarında uğradıkları başarısızlıklar, arkadaşlarıyla iletişim kuramamaları, dışlanmaları da yine psikolojik olarak da madde bağımlılığına yöneltebiliyor" ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir