Petrol
110.93
0.85%
Euro
17.0384
0.01%
Dolar
15.9292
0.02%
Altın
949.02
0.69%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
473.698
-1.53%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  İltihaplı romatizma ömrü 10 yıl kısaltıyor

  Kişilerin hayatını olumsuz etkileyen iltihaplı romatizma, vücuttaki şiddetli iltihapla, damarları da etkileyerek damar sertliğine neden oluyor.
  • 12.10.2014 - 15:40
  İltihaplı romatizma ömrü 10 yıl kısaltıyor

  İltihaplı romatizma ömrü 10 yıl kısaltıyor #1

  Her sabah siz de ağrılar içinde uyananlardan mısınız? Türkiye’de yaklaşık 350 bin iltihaplı romatizma hastası bulunuyor! Görüldüğü kişilerde yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen bu hastalıklar, eklem deformasyonlarına yol açarak hastaların hareket kabiliyetlerini kaybetmelerine sebep oluyor.

  SÜREKLİ YORGUNLUK HALİ

  12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Genel Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, “Hastalar deformasyonlar ve ağrı nedeniyle günlük işlerini yapmakta çok zorlanıyor ve yaşam kaliteleri bozuluyor. Hastalık seyri sırasında yoğun bir iltihabik aktivite vardır. Bu nedenle hasta gün içerisinde kendini çok yorgun ve halsiz hisseder. Hastanın bu durumu, zaman içerisinde evlilik yaşamını da olumsuz etkiler. RA'lı hastalarda boşanma oranları, hasta olmayanlara göre daha yüksektir. RA, ağrı ve fonksiyon kayıplarıyla seyreden kronik bir hastalıktır. Bunun sonucunda hastaların yüzde 40'ında depresyon gelişmekte ve depresyon etkili şekilde tedavi edilmezse, hasta sosyal çevreden izole olmaktadır” dedi.

  ÖMÜR 10 YIL KISALIYOR

  Romatoid artrit, kanser ya da koroner kalp-damar hastalıklarına benzer şekilde ölümcül seyredebiliyor. RA'daki ölüm oranları, hasta olmayanlara göre iki-üç kat daha fazladır. Yaşam süresi de hasta olmayanlara göre 5-10 yıl daha kısadır. En önemli ölüm nedenleri kalp-damar hastalıkları, enfeksiyonlar ve mide-bağırsak kanamalarıdır. Vücuttaki şiddetli iltihap, damarları da etkileyerek damar sertliğine neden olur.

  SİGARA YİNE ESAS NEDEN

  Hastalığın ortaya çıkışında yüzde 60 genetik, yüzde 40 çevresel faktörler etkili oluyor. Sigara içilmesi RA'nın hem ortaya çıkışında, hem de hastalığın ağır seyretmesinde önemli rol oynuyor. Dolayısıyla özellikle RA hastalarının sigarayı bırakması gerekiyor. Romatoid artrit hastalığında da erken teşhis çok önemli. Hasta, belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren ilk 12 hafta içerisinde doktora giderse ve tedaviye başlanırsa, hastalığı yenme ihtimali var.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir